Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turkcellin Vergi Cezasına Büyük İndirim !!
09.07.2010, 23:12
Yorum: #1
Turkcellin Vergi Cezasına Büyük İndirim !!
Turkcell'e, 258.3 milyon lira çıkarılan ve faiziyle 400 milyon lirayı bulan vergi, 50 milyon liraya düşürüldü. Eski Gelir İdaresi Başkanı Arıoğlu zamanında alınan özelge ile yurtdışındaki telefon görüşmelerinde özel işlem vergisi ödemeyen Turkcell'in, söz konusu özelge iptal edilince, 400 milyon TL'yi bulan cezası 50 milyon TL'ye düşürüldü

Turkcell'e, 258.3 milyon lira çıkarılan vergi 50 milyon liraya düşürüldü. Turkcell, sonradan kendi bünyesinde danışman olan Eski Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu zamanında aldığı mükteza sayesinde uluslararası dolaşım kapsamında yurtdışındaki telefon görüşmelerinde özel işlem vergisi (ÖİV) ödemedi.

Arıoğlu'nun verdiği mükteza iptal edilince, 2003-2004 yılları için yeni müktezada roaming ile ilgili olarak toplam 258 milyon 320 bin 622 lira tutarında KDV ve ÖİV borcu çıkarıldı.

YANLIŞ MÜKTEZA VERİLDİ

Söz konusu vergi ile ilgili Maliye Bakanlığı'nda GİB Başkanı Mehmet Kilci'nin başkanlığında, Başkan Yardımcısı ve bir Daire Başkanı ile kurulan merkezi uzlaşma komisyonunda masaya oturuldu. 1 Haziran 2010 tarihine kadar işlemiş olan faizleri ile birlikte toplam 50 milyon lira ödenmesi konusunda uzlaşma sağlandı.

Söz konusu cezanın 1 Haziran 2010 tarihine kadar faiziyle birlikte 400 milyon lirayı bulduğu hesaplandı. Turkcell'in mali danışmanı eski Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu da kendi döneminde verilen müktezayı savundu. Arıoğlu, "Cep telefonu ile yurtdışındaki konuşmada faturayı Türkcel, Avea, Vodafone Türkiye'den göndermişse, 'özel işlem vergisi ödemezsiniz' şeklinde bir mükteza vermiştim. Ancak, şimdi onu değiştirmişler. GSM şirketlerine ÖİV uygularsın demişler. Bana göre yanlış bir karardır. Ancak, uzlaşma ile düzeltilmişse doğru karar alınmış" dedi.

Turkcell'le uzlaşmanın ardından gözler Avea ve Vodafone'a çevrildi. Avea'dan bir yetkili, uzlaşma görüşmelerine ilişkin olarak "Biz bu konuda henüz bir uzlaşma sağlamadık. Davet bekliyoruz" cevabını verdi.

Twitter:@AhmedSukru
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
10.07.2010, 10:30
Yorum: #2
RE: Turkcellin Vergi Cezasına Büyük İndirim !!
Mükteza ne demek?
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
10.07.2010, 11:02 (Bu konu en son: 10.07.2010 Tarihinde, Saat: 23:28 düzenlenmiştir. Düzenleyen: Ahmed Kaymakcı.)
Yorum: #3
RE: Turkcellin Vergi Cezasına Büyük İndirim !!
gereken, gerekli olan.
- bir iş yapılırken gerekli işlemlerin bütünü.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Twitter:@AhmedSukru
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi