Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rim'in Türkiye Planları
31.10.2010, 05:17
Yorum: #1
Rim'in Türkiye Planları
BlackBerry Bold’un Türkiye’de Turkcell etiketiyle sunulacağı gece için gelen RIM başkan yardımcısı Paul Lucier, Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde BlackBerry çalışanlar için birer kabus mu oluyor yazımıza da cevap verir gibi konuşan Lucier ile ropörtajın tamamı şöyle:

Research in Motion (RIM) Başkan Yardımcısı Paul Lucier, Türkiye’de 63 milyon cep telefonu bulunduğunu, Blackberry’nin (akıllı telefon) pazar potansiyelinin de bu cep telefonu kullanıcılarının tümü olduğunu belirterek, “Büyük işletmeler, KOBİ’ler ve bireysel kullanıcılardan oluşan her üç alanda da hızlı bir büyüme var. Buradaki zorluk, hepsini bir arada nasıl gerçekleştireceğimiz konusunda” dedi.

Bu yılın Mayıs ayında ABD’de piyasaya sunulan Blackberry Bold’un, şimdi dünya ile aynı zamanda Turkcell işbirliğiyle Türkiye’de de tanıtımının gerçekleştirilmesi nedeniyle AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Lucier, Blackberry’nin zaman içinde gerçek anlamda küresel bir araç haline geldiğini belirtti.

Blackberry’nin sadece işe yönelik bir cihaz olmaktan çıkarak bir yaşam stili cihazı haline geldiğini söyleyen Lucier, “Bana sorarsanız, evinden ya da ofisinden dışarı çıkan, hatta çalışma masasından ayrılan her insan için gerekli bir iletişim cihazı” dedi.

Lucier, şu anda buzdağının sadece görünen kısmına ulaşılmış olduğunu belirterek, “1 milyon kullanıcıyı bulmamız 5 yıl aldı. 3,5 yılda 16 milyona ulaştık. Son çeyrekte yüzde 60′a yakınını bireysel kullanıcıların oluşturduğu 2,3 milyon yeni kullanıcı katıldı. Büyüme hızımız giderek artıyor” dedi.

2009 mali yılı birinci çeyrek gelirlerinin, geçen mali yılın aynı dönemine oranla yüzde 107′lik artışla 2,24 milyar dolara ulaştığını aktaran Lucier, son bir sene içerisinde, marka değerinde yüzde 390 oranında artış sağladıklarını kaydetti.

Türkiye’de de büyük bir potansiyel bulunduğunu ve şu anda Blackberry cihazlarının ağırlıklı olarak büyük işletmelerde kullanıldığını belirten Lucier, şöyle konuştu:

“Çünkü şimdiye kadar perakendeye çok fazla odaklanmamıştık. Hızla bunu yapmaya başlıyoruz. KOBİ’lere odaklanıyoruz, orada önemli bir büyüme alanı görüyoruz. Aslında büyük işletmeler, KOBİ’ler ve bireysel kullanıcılardan oluşan her üç alanda da hızlı bir büyüme var. Buradaki zorluk hepsini bir arada nasıl gerçekleştireceğimiz konusunda. Çünkü pazarın büyüme hızına ayak uydurmak kolay değil. 1999′da bu ürünü ilk piyasaya sunduğumuzda, iş dünyasına yönelik bir çözüm olarak ortaya koymuştuk. Şu anda global düzeyde yeni katılımların yüzde 60′ı büyük işletmelerden, yüzde 40′ı KOBİ ve bireysel kullanıcılardan oluşuyor. Pazarda bir dönüşüm var.”

Lucier, Türkiye’deki büyüme hedeflerine ilişkin olarak da, “Eğer bugün bir cep telefonunuz varsa, ikinci telefonunuzun akıllı telefon olması olasılığı çok yüksek. Bugün Türkiye’de 63 milyon cep telefonu kullanıcısı varsa, benim pazar potansiyelim de o kadardır. 5 yıl sonra buraya tekrar geldiğimde, 30 milyon abonemiz olduğunu söylemek isterim” şeklinde konuştu.

“Kölesi olmanız gerekmez”

Blackberry kullanmanın iş yaşamının, özel hayatın içine girmesine neden olduğuna ilişkin eleştiriler konusunda ise Lucier, cihazı ne kadar kullanmak istediğinin kullanıcıya bağlı olduğunu söyledi.

Lucier, “Benim için özgürlük getiren bir araç. Normalde kullanamayacağım zamanı, benim için kullanılır kılıyor. Onun kölesi olmanız gerekmez. Son derece muhafazakar bir hesaplamayla günde ortalama 30 dakika kazandığınız söyleniyor. Benim gibi çok seyahat edenler için bu süre 2 saat bile olabilir. Kalan 2 saati de daha fazla çalışmak için ayırabilirsiniz ya da ailenizle vakit geçirmek için…” değerlendirmesinde bulundu.

Paul Lucier, insanların daha önceki Blackberry cihazlarında e-posta alımını nasıl kapatacaklarını bulmakta zorlandığını, Bold modelinde ise diğer işlevler açıkken e-posta alımı özelliğini kapatmanın kolaylaştırıldığını aktardı.

“Daha geniş bir kitleye hitap ediyoruz”

RIM Türkiye Direktörü Erkut Alkaya ise, Blackberry Bold’un, multimedya özellikleri ile daha geniş bir yelpazeye hitap ettiğini vurgulayarak, cihazın yüksek hızlı genişbant internet erişimi (tri-band HSDPA) sağlayan mobil telefon şebekelerini desteklediğini kaydetti.

Alkaya, cihazın, 3G, GPS, Wi-Fi, sofistike kullanıcı arayüzü, yeni tasarımlı tam-QWERTY klavye, bluetooth, 624 Mhz işlemcinin yanı sıra fotoğraf makinesi, video çekimi, mp3 dinleme, ses kayıt etme, sosyalleşme networkleri ve anlık mesajlaşma araçlarından yararlanma gibi özellikleri bir arada bulundurduğunu aktardı.

Şu anda 150′ye yakın ülkede, 16 milyon aktif Blackberry kullanıcısı bulunduğunu, dünyada 350′nin üzerinde farklı operatörle çalışmaları bulunduğunu söyleyen Alkaya, Türkiye’de kamu kurumlarında da penetrasyonlarının giderek arttığını belirterek, milletvekillerinin, Sağlık, Maliye, Dışişleri Bakanlıklarındaki görevlilerin Blackberry kullanmakta olduğunu söyledi.

Pin : 234958CC
Mail: Vatan@bilkent.net
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
31.10.2010, 17:52
Yorum: #2
RE: Rim'in Türkiye Planları
bold 9780 den mi bahsediliyor acaba?ABD ile aynı anda satışa çıksa şu cihaz ne güzel olur.Yoksa sanırım yeni yıla kadar beklemek zorunda kalıcaz
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
31.10.2010, 17:53
Yorum: #3
RE: Rim'in Türkiye Planları
Bold 9700 den farki ne acaba

Pin : 234958CC
Mail: Vatan@bilkent.net
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
31.10.2010, 18:06
Yorum: #4
RE: Rim'in Türkiye Planları
Standart os6, 512 mb bellek, 5 mp gibi farklılıklar mevcut.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Pin: C00016D64
E-Posta: bb@bbturk.com

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


'Rim'in Türkiye Planları' Konusunu Paylaş

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi