Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ösym den Bir Hata Daha
21.07.2010, 20:00
Yorum: #1
Ösym den Bir Hata Daha
ÖSYM, LYS sonuçlarında yer alan "Y-MF-4 Puan Türünde Alanında Başarı Sırası" değerinin yanlış olduğunun belirlendiğini belirterek, Y-MF-4 puanıyla (alanında) tercih yapacak adayların doğru başarı sıralarını bugünden itibaren internetten öğrenebileceğini bildirdi.


ÖSYM'den 15-20 Temmuz tarihlerinde adayların internetten öğrendikleri 2010-LYS sonuçlarıyla ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Y-MF-4 Puan Türünde Alanında Başarı Sırası değerinin yanlış olduğu belirlenmiştir. Y-MF-4 puanıyla (alanında) tercih yapacak adaylar doğru başarı sıralarını 21 Temmuz 2010 tarihinden itibaren internetten öğrenebilirler. Sonuç belgesinde Y-MF-4 başarı sırasının (alanında) doğru değeri yer alacaktır."

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan da, LYS sonuçlarında MF-4 yerleştirme puan türü alanında başarı sırası değerinin yanlış olduğunun belirlenmesine ilişkin, "TM alanından giren adaylar MF-4 puan türünde bir program alanı tercih edebiliyor. TM alanındaki adayları da katarak MF-4 yerleştirme puan türü alanında başarı sırasını yeniden hesapladık. Öğrencilerin tercih yaparken yanılmaması için böyle bir düzenleme yaptık" dedi.

Yarımağan, öğrencilerin tercih yaparken yanılmaması için böyle bir düzenleme yaptıklarını vurguladı.

TM alanından giren adayların MF-4 puan türünde bir programı tercih edebildiklerini vurgulayan Yarımağan, "Geçen sene Sayısal-2'de TM alanından giren adaylar da vardı. Geçen seneki sayı Sayısal-2'de 400 bine yakın, bu seneki sayı daha küçük. Bu sene MF'den TM'cileri çıkarınca 230 bine iniyor sayıları. Öyle olduğu için öğrenciler yanlış yorum yapabilirler diye TM alanından giren adayları da katarak başarı sırasını yeniden hesapladık. Bu daha gerçekçi oldu" diye konuştu.

Yarımağan, "Öğrenciler tercih yaparken yanlış yorum yapabilirler, 'ben buraya rahatlıkla girebilirim' diyebilirler. Oysa giremezler, öyle bir yanılgı olmasın diye... Yoksa yanlış hesaplama değil, öğrencileri yanıltmamak için yaptık" dedi.

Bazı gazetelerde "800 bin adayın puanı yanlış hesaplandı" şeklinde yer alan haberlerin doğru olmadığını belirten Yarımağan, "Yanlış hesaplama yok. Sadece başarı sırasını TM'cileri katarak yeniden hesapladık" diye konuştu.

"Başarı sırasına bakmadan tercih yapılabilir"

Başarı sırasına bakmadan da tercih yapılabileceğini ifade eden Yarımağan, "Başarı sırası hiç önemli değil. Maalesef rehber öğretmenler ve öğrenciler başarı sırasına çok bakıyorlar. Biz o yüzden öğrenci yanlış tercih yapmasın diye yaptık. Yoksa başarı sırası bana göre çok da önemli değil" dedi.

Yarımağan, "Değişiklik başarı sıralarını ne kadar değiştiriyor?" sorusu üzerine, sıralamada başlarda yer alan adayın başarı sırasını hiç değiştirmediğini söyledi.

Yarımağan, "Ben 15 bininci bir adaya baktım, önüne 5 kişi geçmiş. Onun bir etkisi yok. Sonlarda değiştiriyor. Mesela daha önce başarı sırası 180 bin olan aday şimdi 280 bin olabilir" şeklinde konuştu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, pazartesi günü bir basın toplantısı düzenlemiş ve ÖSYS 2010 tercih kılavuzunda hata olduğu iddialarını doğrulamış; "49 programda yanlışlık tespit edildi. Yanlışlığın nedeni unutkanlık" demişti.


http://www.cnnturk.com/guncel.konular/ygs.lys/620/index.html

Twitter:@AhmedSukru
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
21.07.2010, 21:46
Yorum: #2
RE: Ösym den Bir Hata Daha
ÖSYM nin varlığı hata zaten Angry

BlackBerry Bold 9900 (Vodafone)|Samsung Galaxy SIII (Turkcell)

DSGNRY™since 2003
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
21.07.2010, 22:35
Yorum: #3
RE: Ösym den Bir Hata Daha
Bende bu sene girdim sinava benim siralamam 600 kisi oynamis(asagiya dusmus) benim istedigim yeri cok etkilemese bile insani psikolojik olaral etkiliyo, bizim bir arkadasin sirasi 60.000 kisi oynadi,cocugun hayati kaydi, bide bu hata, oss nin 2. Hatasi, kilavuzda da hata yaptilar.

Twitter:@AhmedSukru
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
21.07.2010, 23:18
Yorum: #4
RE: Ösym den Bir Hata Daha
kaç 2 dostum kaç 2 bunların hatası bardağı değil denizi taşırdı artık, madem her ilde üniversite var artık sınav kaldırılsın arkadaş herkes kendi memleketinde üniversiteye gitsin yer bulamayan gelsin ankara istanbul izmire lisedeki başarısına göre olsun bitsin.

BlackBerry Bold 9900 (Vodafone)|Samsung Galaxy SIII (Turkcell)

DSGNRY™since 2003
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
21.07.2010, 23:28
Yorum: #5
RE: Ösym den Bir Hata Daha
Eskiden universiteye girmek zordu,bitirmek zordu, is bulmak kolaydi, simdi universiteye girmek daha zor, bitirmek girmekten cok daha zor, is bulmak hepsinden zor

Twitter:@AhmedSukru
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
21.07.2010, 23:45
Yorum: #6
RE: Ösym den Bir Hata Daha
(21.07.2010 21:46)DSGNRY Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.ÖSYM nin varlığı hata zaten Angry

Kesinlikle katılıyorum!

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

BBMe: EF022A64
E-Posta: okan@bbturk.com

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


'Ösym den Bir Hata Daha' Konusunu Paylaş

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi