Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Microsoft, Multi Boot Mobil Patent'ini Aldı!
29.10.2016, 16:04 (Bu konu en son: 29.10.2016 Tarihinde, Saat: 17:53 düzenlenmiştir. Düzenleyen: F.Okan OKYAY.)
Yorum: #1
Microsoft, Multi Boot Mobil Patent'ini Aldı!
[Resim: A3W47v.png]

Microsoft mobil cihazlar için Multi Boot Patentini aldı.
Firma aldığı bu patent ile mobil pazarda büyük bir yenilik açacak gibi gözüküyor. Bildiğimiz üzere mobil cihazların birden çok işletim sistemi ile çalışması yeni bir konu değil. Fakat Microsoft Birleşik Devletler Patent kurumundan Multi Boot teknolojisine ait patenti alarak rakiplerinden daha hızlı davrandı. Microsoft aldığı bu patent sayesinde, Multi Boot teknolojisine yeni bir bakış açısı sunacak.

Zaten Microsoft mühendisleri Windows Phone cihazlarında Android işletim sistemini çalıştırmışlardı. Aldığı bu patent sayesinde ise artık kullanıcılar daha fazlasına sahip olacak gibi görünüyor. Artık aynı mobil cihazda birden fazla işletim sistemi çalıştırılabilecek ve boot etmek istediğimiz işletim sisteminin görevlerine de ayrı ayrı ulaşabileceğiz. Bu sayede hızlı arama yapma gibi işlemlerde tüm işletim sistemini boot etmek yerine, sadece işletim sisteminin aramalarından sorumlu bölümü çalışacak. Patentte belirtilen bootloader ile işletim sisteminin belirli parçalarını boot etmek de mümkün olacak. Microsoft örnek olarak fazladan güvenlik önlemlerinin alınması gereken durumlarda işletim sisteminin güvenlik protokollerinin devreye gireceğini, diğer durumlarda bu protokollerin devre dışı kalacağını belirtti. Ayrıca kullanıcılara işletim sisteminde kullanmadıkları bölümleri elle devre dışı bırakma seçeneği de sunuluyor.

Elbette kullanıcılar elle işletim sistemleri arasında geçiş yapabilecek ve yukarıda belirtilen parça parça yüklemeleri gözardı ederek tam bir sistem yüklemesi yapabilecek. Son olarak patentte belirtildiğine göre yerel hafızada bulunması gerekmeyen işletim sistemi dosyaları, ihtiyaç duyulduğunda bulut üzerinden hafızaya indirilebilecek.

Microsoft bu projeyi hayata geçirirse, çok daha hızlı boot sürelerine ve daha uzun pil ömrüne kavuşacağımızı söyleyebiliriz. Sadece fotoğraf çekmek için bütün işletim sistemini çalıştırmak yerine, işletim sisteminin kameradan sorumlu gövdesini hızlıca çalıştırıp fotoğraf çekmek mümkün olacak. Ayrıca aynı anda bütün işletim sistemine ihtiyaç duyulmayacağı için pil ömrü de ciddi miktarda uzayacaktır.


Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

BBMe: EF01702A
E-Posta: erkan@bbturk.com

BBTurk.com Yönetimi
Lütfen konu açmadan önce forumlar içinde araştırma yapınız ve Kullanıcı Panelinizi (Model, Sürüm, Operatör ve Bağlantı Türü) güncelleyiniz.
Aşağıdaki duyuruda size gerekli olabilecek bağlantılar bulunmaktadır.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi