Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İstanbul Polisi 'Güvensiz' Diye Blackberry'yi İstemedi!
19.08.2010, 02:15
Yorum: #1
İstanbul Polisi 'Güvensiz' Diye Blackberry'yi İstemedi!
İstanbul Polisi 'Güvensiz' Diye Blackberry'yi İstemedi

Özellikle İş Dünyası Tarafından Tercih Edilen Cep Telefonu Haline Gelen Blackberry, İstanbul Polisi'nden Veto Yedi. İstanbul Emniyeti, Servis Sunucusu Kanada'da Bulunan Telefon Üzerinden Gerçekleşen E-posta Haberleşmesinin Üçüncü Kişilerce Rahatlıkla Okunabileceğinden Şüphelenerek, Telefonları Kullanmayı Kabul Etmedi.

Özellikle iş dünyası tarafından tercih edilen cep telefonu haline gelen Blackberry, İstanbul Polisi’nden veto yedi. İstanbul Emniyeti, servis sunucusu Kanada’da bulunan telefon üzerinden gerçekleşen e-posta haberleşmesinin üçüncü kişilerce rahatlıkla okunabileceğinden şüphelenerek, telefonları kullanmayı kabul etmedi.
BLACKBERRY kullanımı Türkiye’de hızla yaygınlaşırken, İstanbul Emniyeti, servis sunucusu Kanada’da bulunan telefon üzerinden gerçekleşen e-posta haberleşmesinin üçüncü kişilerce rahatlıkla okunabileceğinden şüphelenerek, telefonları kullanmayı kabul etmedi. Kanada merkezli Research in Motion (RIM) tarafından üretilen ve dünyanın en Yaygın kullanılan mobil iletişim platformlarından biri olan Blackberry, ofis bilgilerine cepten kolay ulaşılması açısından özellikle iş çevrelerince büyük ilgi görüyor. Türkiye’de GSM/GPRS şebekesi üzerinden hizmet sunulan "Blackberry", hızla Yaygın hale gelirken, tanıtımları da devam ediyor.

POLİSE TANITIM YAPILDI: Bu amaçla geçtiğimiz günlerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bazı üst düzey yetkililerine "Blackberry" telefonlarının tanıtımı yapılarak, sistem hakkında bilgiler verildi. Suçluların yakalanmasında telefon takiplerine yabancı olmayan polisler, Blackberry’nin servis sunucusunun Kanada’da bulunduğunu öğrenince, uygun fiyata rağmen telefonları almaktan vazgeçti.

HER OPERATÖRÜN VAR: Telefona gelen maillerin rahatlıkla okunabileceğini düşünen polis, servisin ancak Türkiye’de olması halinde Blackberry’nin polis tarafından kullanabileceğini belirtti. Şirket yetkilileri, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Blackberry’nin gizlilik ilkesinden bahsetmesine rağmen, polisi ikna edemedi. Türkiye’de halen üç GSM şirketinin kullanıcılarına sunduğu Blackberry’e gelen tüm mailler, özel bir şifreleme yöntemiyle Kanada’da bulunan servis sunucusundan geçtikten sonra kullanıcıya ulaşabiliyor.

NELER YAPILIYOR: Blackberry, telefon ve kısa mesaj servisleri (SMS), internet tarayıcı, bütünleşik bir ortam üzerinden veri uygulamaları, takvim gibi işlevler sunuyor. Kullanıcılar Blackberry ile e-posta hesaplarını, görüşmelerini ve randevularını en pratik biçimde yönetebiliyor, kurumsal uygulamalara anında erişebiliyorlar. Telefonun sağladığı bu özellikler iş çevreleri tarafından büyük ilgi görüyor.

Fransa’da bakan ve bürokrata Almanya’da askerlere yasak

Fransa’da Blackberry kullanımı, izlenme olasılığının yüksek olduğu belirtilerek, devlet yöneticilerine yasaklanmıştı. Fransız Le Monde gazetesine göre, ABD ve İngiltere üzerinden hizmet sağladığı gerekçesiyle, Blackberry ile yollanan mesajların, Amerikan istihbarat örgütlerince izlenme olasılığı yüksek bulunuyor. Bu nedenle Blackberry kullanımı, Fransız bakan ve bürokratlarına yasaklandı. Ancak gazete, personelin gizliden gizliye Blackberry kullanımına devam ettiğini yazdı. Blackberry’yi üreten Kanada şirketi Research In Motion Ltd., Blackberry’lerle ilgili olarak ortaya atılan iddianın gerçek dışı olduğunu açıkladı. Fransız milletvekili Pierre Lasbordes, geçtiğimiz yıl Başbakan Dominique de Villepin’in konuyu Kanada şirketiyle görüştüğünü, şirketin e-postalarla ilgili hassas bir durumun olabileceğini, ancak bunu düzeltmek için söz verdiğini hatırlattı. Alman Savunma Bakanlığı da 2005 yılında Alman Federal Silahlı Kuvvetleri’ndeki üst düzey politik ve askeri yetkililerin Blackberry kullanımını yasaklamıştı.

Dünyada 7 milyon kişi kullanıyor

KANADALI Research in Motion (RIM) tarafından geliştirilip üretilen Blackberry, ilk kez 1999 Ocak ayında Kuzey Amerika’da piyasaya sürüldü. Bugün ise dünyada yaklaşık 7 milyon kullanıcıya sahip. Geçen yaklaşık 8 Yıl içerisinde sektörde bir fenomen haline dönüşmeyi başardı. Blackberry servisi, Blackberry cihazları üzerinden push (ittirme) teknolojisi ile kullanıcıların e-posta mesajlarına mobil olarak ulaşmalarını sağlıyor.

haber eski haber arkadaşlar ama güncel konularla alakalı diye paylaştım.
haber tarihi:28.12.2007

Twitter:@AhmedSukru
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi