Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İphone 4 Bataryanızın Performansını Arttırın.
27.05.2011, 11:29 (Bu konu en son: 27.05.2011 Tarihinde, Saat: 11:37 düzenlenmiştir. Düzenleyen: Ahmed Kaymakcı.)
Yorum: #1
İphone 4 Bataryanızın Performansını Arttırın.
1. Doğru frimware versyonunu seçin.
Yaptığım denemelerde 3 adet farklı frimware versyonu kullandım. Bunlar 4.1 4.3.1 ve 4.3.3 versyonları idi.

4.1 ile yaptığım denemelerde batarya 2 gün rahatlıkla dayanırken, gece beklemesinde 3G, EDGE, Wi-Fi ve arka plan programları kapalı iken yapılan batarya sarfiyatı %0 idi. Rakamsal olarak şu anda kullandığım en batarya dostu frimware diyebiliriz. Ancak 4.1 versyonunda Find My iPhone, Personal Hotspot ve Multitasking Gestures özellikleri bulunmuyor. Bu benim için (özellikle Personal Hotspot) bir eksi olduğundan bu sürümü güncellemiş ve o zamanlarda bulunan en son sürüm olan 4.3.1 versyonuna geçmiştim. Ayrıca iPhone 'unda 4.1 den daha yüksek frimware yüklü olan ve 4.1 SHSH kaydı bulunmayan arkadaşlar, bu frimware versyonunu yükleyemeyeceği için bu da büyük bir eksi. Ancak dediğim gibi, batarya performansı gerçekten çok iyi.

4.3.1 ile yaptığım denemeler tam bir facia. Batarya 1 gün zor dayanıyordu.

4.3.3 versyonlu firmware, şu ana kadar kullandığım en iyi frimware sürümü diyebilirim. Hem benim için 4.1 de bulunmayan ve eksi olan özellikler geldi hem de batarya kullanımı gerçekten çok iyi. Gece beklemesinde %1 batarya harcaması değerini verdi. 3. aşamada bu duruma değindim. Herkese tavsiye ediyorum.

2. Gevey + ultrasn0w kullanıyorsanız, ultrasn0w u kesinlikle kaldırın.
Bataryanızın dayanmamasının en büyük sorumlusu ultrasn0w. Tek bar sorununu çözmek için kurduğumuz ultrasn0w resmen iPhone 'un bataryasını sömürüyor. ultrasn0w kurulu iken 1 günün sonunda %9 değere ulaşıyorken, ultrasn0w u kaldırdıktan sonra iPhone 'um 2 günü rahatlıkla çıkartmaya başladı.
Eğer Gevey ile unlock yapıyorsanız ve ultrasn0w tek bar sorunu için kurulu ise, KESİNLİKLE ultrasn0w u KALDIRIN!
Baseband 'i 01.59 olan arkadaşlar, çok isterlerse Gevey alıp ultrasn0w u kaldırabilirler. Ama tabiki bu durumdaki arkadaşlar için çok zor bir karar.

3. Doğru Baseband versyonunu kullanın.
Eğer baseband versyonunuz 01.59 üzerindeyse ve bir gün yazılımsal unlock çıkacak umudu ile baseband güncellemiyorsanız, daha fazla beklemeyin güncelleyin. Çünkü denemelerim sonucunda doğru baseband versyonu kullanımı dahilinde bataryanın daha performanslı olduğunu ve telefonun daha az ısındığını farkettim. Ayrıca doğru baseband versyonunu kullanmanız, tek bar sorununu da çözecektir.
Denemeler yaparken 4.3.3 versyonunu 4.1 den kalan baseband imi koruyarak kullanmış ve tek bar sorunu ile karşılaşmıştım. ultrasn0w kurup sorunu gidermiştim. Ancak 2. maddede belirttiğim batarya sömürüsünden ötürü kaldırdım. iPhone 'um tek bar sorunu ile beraber 2 günü rahatlıkla görüyorken, tek bar sorununu çözmek için baseband güncellemesini de yapınca, telefonun ısısının düştüğünü ve kullanım esnasında bataryanın daha yavaş azaldığını farkettim.
4.1 baseband ı ile çalışan 4.3.3 frimware, gece beklemesinde %5 batarya harcıyorken; doğru baseband ile çalışan 4.3.3 gece beklemesinde %1 batarya harcadı. (Wi-Fi, 3G, EDGE ve arkaplanda çalışan uygulamalar kapalı iken, eşit şartlarda). Bu da bizlere baseband versyonunun doğru olmasının ne kadar önemli bir unsur olduğunu gösteriyor.

4. iPhone 'unuz Hacktivated statüsünde olmasın.
Çoğu arkadaşımızın AT&T ya da artık iPhone hangi operatöre kilitli ise, orijinal SIM kartı bulunmuyor ve jailbreak vasıtası ile telefonlarını hacktivated statüsünde aktive edip kullanmaya başlıyorlar. Bu durum Push Notifications ve buna benzer özellikleri kararsızlığa uğratıyor ve performansı kötü şekilde etkiliyor. iPhone 'unuzu ilk olarak hacktivated olarak açmış olsanız bile SAM adı verilen ufak bir uygulama ile telefonunuzu orijinal SIM karta ihtiyaç duymadan, Wildcard Activated yani SIM kart ile aktive edilmiş gibi iTunes üzerinden açabilirsiniz. SAM adı ile yapılan bu uygulama hakkında araştırma yapıp nasıl kullanıldığını öğrenin ve telefonunuza uygulayın. Bu durum eğer yaşıyorsanız Facetime etkinleştirme sorununu ve Push Notifications sorununu da çözecektir.

5. E-Posta uygulamasını doğru kullanın.
iPhone unuzda bulunan e-posta uygulaması gerçekten batarya kullanımında olumsuz sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Bu uygulamanın kullanımını doğru bir şekle sokmalısınız. En başta, e-posta uygulamasını arkaplanda çalıştırmamakla başlayın. Daha sonra telefonunuzun e-posta ayarları kısmından e-posta uygulamasının otomatik olarak e-posta sorgulama özelliğini deaktif hale getirin, el ile yenileme özelliğini devreye sokun. Böylelikle e-posta uygulaması sürekli internete bağlanmaya çalışıp e-posta kutunuzu güncellemeye çalışmayacak ve arkaplanda çalışmayacak. Performans konusunda olumlu sonuçlar elde edeceksiniz.

6. 3G, EDGE ve Wi-Fi bağlantılarını gerektiği zaman kullanın.
iPhone un bataryasını en çok kullanan özelliklerden biri de 3G ve diğer kablosuz bağlantı özellikleri. Bu özellikleri gerektiği zaman kullanmanız çok önemli. Özellikle 3G çok fazla batarya israfı yapıyor çünkü süreki en iyi 3G şebekesini arıyor. Dışarıda internet kullanmak zorunda olduğunuzda 3G ve EDGE 'i açın. Wi-Fi sürekli kapalı kalsın. Wi-Fi kullanacağınız yerlerde de sadece Wi-Fi açık, diğerleri kapalı olsun. İşinize yaramadığı zamanlarda, hepsini kapalı tutun. Gözle görülür bir artış (özellikle 3G bağlantısını keserseniz) olacaktır.

Twitter:@AhmedSukru
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi