Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erişimi engelleyenleri, engellediler!
19.06.2010, 03:42
Yorum: #1
Erişimi engelleyenleri, engellediler!
Alınan bilgiye göre, CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu'nun bugün düzenlediği basın toplantısında belirttiği gibi, sabah saatlerinde Ulaştırma Bakanlığının resmi internet sitesi, TÜBİTAK ve başka bazı kamu kurumlarının internet sitelerine erişim kısa süreli olarak engellendi.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, "www.ubak.gov.tr" internet sitesine erişimin yaklaşık yarım saat süreyle engellendiğini ancak daha sonra gerekli tedbirlerin alındığını ve durumun normale döndüğünü kaydetti.

Erişimi geçici süreyle engellenenler siteler arasında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve erişim engellenmesi kararlarını uygulayan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) siteleri de bulunuyor.

Edinilen bilgiye göre YouTube başta olmak üzere web sitelerine uygulanan ve son günlerde gittikçe artmakta olan sansür kararlarını protesto etmek amacıyla gece 01.00 ile 11.00 saatleri arasında BTK, TİB ve UBAK'ın sitelerine erişim engellendi. Ayrıca TÜBİTAK'ın web sitesine erişim de mümkün olmadı.

İnternette yer alan iddialara göre bu saldırıları gerçekleştiren grup bir mesaj yayımladı. Mesaja göre grup engelleme süresini kendi belirledi. Erişimi engellemenin amacı ise kurumların çalışmasını engellemek değil kamuoyunun ve kamunun dikkatini çekmek olarak belirtildi.

Mesajda TİB, BTK VE UBAK'ın sitelerine erişimin Youtube'a yonelik olarak yürütülen 5651 sayılı yasa kapsamındaki hukuksuz çalışmalar sebebi ile engellendiği belirtildi.

TÜBİTAK'ın sitesine olan erişimin ise kurum içerisinde yer alan, kamu güvenliğini hedef alan BOME (Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi) yapısının fonksiyonsuzluğunu ve vizyonsuzluğunu gözler önüne sermek için engellendiği açıklandı. Mesajda,
"Kamu Bilgi Güvenliği daha kendi güvenliğini sağlayamayan bu tarz kurumların tekeline bırakılmamalıdır" dedi.

CNNTURK

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Pin: C00016D64
E-Posta: bb@bbturk.com

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi