Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU HABER DOĞRU MU?
22.08.2011, 16:21
Yorum: #1
BU HABER DOĞRU MU?
BlackBerry'den İngiliz polisine destek


Ünlü telefon üreticisi, Londra'daki şiddet olaylarının durdurulması adına şifreli mesajlaşma servisinin kodlarını Britanya bilişim polisine açtı.


Londra'da yaklaşık dört gündür süren şiddet eylemlerine katılanların iPhone ya da Android yerine BlackBerry Messenger üzerinden haberleşmeyi tercih ettikleri belirtildi.


Nedeniyse, Blackberry'deki mesajlaşmanın şifreli olması ve resmi kurumların mahkeme izni olmadan bu şifreleri talep edememeleri.

Tottenham'da 29 yaşındaki siyah Mark Duggan'ın bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan olaylar, kısa sürede oluşturulan Facebook gruplarıyla organize edildi. Ancak kısa süre sonra ortaya çıktı ki, protestocuların bir çoğu iletişim için BlackBerry Messenger (BBM) kullanıyor. Mesajlaşma servisi bedava ve gizli olduğu için tercih ediliyor.
BTnet.com.tr'nin aktardığına göre The Guardian gazetesi, bazı BBM mesajlaşmalarını ele geçirdi. Mesajlarda "hangi mağazanın yağmalandığı" ve "bundan sonra nerelere gidileceği" gibi bilgiler yer aldı.

Britanya güvenlik yetkilileri, durmak bilmeyen şiddet olaylarını durdurmanın yollarını ararken, bu örgütlenme ve yağma çağrılarının paylaşıldığı Blackberry mesajlarını izleme seçeneğini de düşünüyor. Farklı kaynaklara göre yetkililer, bunun için üretici Research in Motion (RIM) firmasından destek talep etti.

RIM, bazı kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratma pahasına, Londra'nın talebine olumlu yanıt vermiş görünüyor. Firmanın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Londra'da yaşanan olaylardan dolayı üzüntü hissediyoruz ve yetkililere ellerinden geldiğince yardımcı olacağız" denildi. Bu da BBM üzerinden yapılan mesajlaşmaların doğrudan polisin ihtiyacı doğrultusunda kullanılacağı anlamına geliyor.

Uzun süre Hindistan ve Arabistan gibi ülkelerin mesajlaşmaları görüntülemek istemesine olumsuz cevap veren RIM, İngiltere'de yaşanan olayların ardından 'kullanıcı gizliliğini' savunmadı.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
26.08.2011, 12:49
Yorum: #2
RE: BU HABER DOĞRU MU?
Doğrudur.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


'BU HABER DOĞRU MU?' Konusunu Paylaş

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi