Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BlackBerry, V2X'in Güvenliğini Sağlamak için OmniAir Consortium'a Katılıyor!
01.06.2018, 13:04 (Bu konu en son: 01.06.2018 Tarihinde, Saat: 21:17 düzenlenmiştir. Düzenleyen: Erkan KARACAOĞLU.)
Yorum: #1
BlackBerry, V2X'in Güvenliğini Sağlamak için OmniAir Consortium'a Katılıyor!
[Resim: r1dljB.jpg]
Kanadalı firma, Ulusal Otonom Araç Günü'nünü vurgulamak, Otonom Araçların V2X'in Güvenliğini Sağlamak ve OmniAir Consortium'a yardım etmek için yönetici olarak katıldığını açıklandı. Otonom araçlar ve Akıllı Ulaşım Sistemleri (ITS) için teknolojilerin test edilmesi, belgelendirilmesini ve dağıtımını ilerletmeye yardımcı olacak. BlackBerry, V2X sertifikalarının birlikte çalışabilirliğini Mayıs 2018 OmniAir MotorCity PlugFest'te başarıyla gösterdi.

BlackBerry Teknoloji Çözümleri ve BlackBerry Certicom'un Başkan Yardımcısı Jim Alfred;
“Otonom araçların geleceği; araçlarla şehir altyapısı, diğer araçlar ve akıllı cihazlar arasında güvenli bir iletişime dayanıyor. Bu potansiyeli gerçekleştirmek için otomobillerin birbirleriyle ve çevreleriyle aynı dilde ve aynı protokollerle iletişim kurabilmelerini sağlamak için aynı protokollerle konuşmaları gerekiyor. Bugün duyurduğumuz yeni güvenlik kimlik yönetimi sistemi güvenilirliğini ve V2X iletişiminin güvenliğini artıracaktır." dedi.

[Resim: 0z29z9.jpg]

OmniAir İcra Direktörü Jason Conley;
BlackBerry'nin OmniAir'in bir parçası olmasından ve V2X cihazlarının sertifikasyon sürecini standart hale getirme çabalarımızı ilerletmemize yardımcı olmasından memnuniyet duyuyoruz. Güvenli ve birlikte çalışabilir bir V2X ekosistemi oluşturmak, BlackBerry'nin güvenilir cihaz alanı için OmniAir'in V2X ile birlikte çalışabilirlik programını daha da güçlendireceği için Sertifikasyon Yetkililerini kullanma konusundaki derin uzmanlığını oluşturmak adına, bir V2X cihaz sertifikası programı oluşturmak ve yönetmek çok önemlidir." dedi.

SCMS - V2X İletişimini Sabitlemek için Güvenli Bir Sistem
V2X iletişimi araçların yol tarafındaki ekipmanların, şehir altyapısının ve akıllı cihazların gerçek zamanlı iletişimini sağlayan, bağlı araç kabiliyetinin bir sonraki sınırıdır. V2X bağlantısı, daha güvenli sürüş için bilgi sağlar, böylece optimize edilmiş hareketlilik ve daha iyi trafik koordinasyonu yoluyla kazaların önlenmesine, tıkanıklıkların azaltılmasına ve emisyonların azaltılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte V2X teknolojisinin başarısı; siber güvenlik ve otomobiller arasında ve trafik ışıkları veya yol işaretleri gibi şeyler arasında gönderilen veya alınan her mesajın güvenilir şekilde doğrulanmasına bağlıdır. Sistem, bilgisayar korsanlarının sertifikalı cihazlardan gelen V2X mesajlarını değiştirerek kamu yararına zarar vermeyecek şekilde tasarlanmalıdır.

BlackBerry'in güvenlik kimlik yönetimi sistemi (SCMS), 2018 sonbaharında; birbirleriyle ve yol kenarındaki araçlarla iletişimi iki şekilde ele alacaktır: mesajları manipülasyona karşı koruyan dijital imzalar ve göndereni güvenilir olarak tanımlayan sertifikalar.

BlackBerry'in SCMS'si OEM'lerin, tedarikçilerin, belediye altyapı üreticilerinin ve yol kenarı ekipman üreticilerinin, otomobil gömülü sistemlerinde V2X güvenlik protokollerini uygulamalarını sağlayacak. Bağlı araçlar ve cihazlar SCMS'e kayıt yapabilecek, yetkili Sertifika Yetkilileri'nden güvenlik sertifikaları alabilecek ve V2X mesajlarını imzalamak için bu sertifikaları kullanabilecek.

Bağlı Araç Teknolojilerinin Test Edilmesi, Belgelendirilmesi ve Dağıtımı
OmniAir Konsorsiyumu, kooperatif için sağlam bir güvenli iletişim sistemini teşvik etme misyonunun bir parçası olarak; araçtan taşıtlara (V2V), araçtan altyapıya (V2I) ve araçtan-her şeye (V2X) cihazlar için test ve sertifikasyon programları geliştirmektedir. OmniAir Consortium üyeleri, güvenli ve birlikte çalışabilir bağlantılı araç teknolojilerinin kullanımını teşvik etmek için birlikte çalışırlar. Üyeler ayrıca teknik zorlukları ele almak ve bağımsız, üçüncü taraf test ve sertifikasyonlarını geliştirmek için işbirliği halinde çalışırlar.

BlackBerry - Güvenli ve Güvenilir V2X İletişiminde Yolu Açma
2009 yılında BlackBerry, Elliptic Curve Cryptography (ECC) uzmanı ve V2X iletişiminde kaldıraçlı örtük sertifika ve kelebek anahtar kavramlarının mucidi olan Certicom'u satın aldı. Bu kavramların uygulanması geleceğe bağlı araç ve Akıllı Ulaşım Sistemleri için güvenlik sağlar.

BlackBerry Certicom, mobil, akıllı ölçüm ve telematik uygulamaları için yüzlerce milyon cihazı güvenli hale getiren teknolojiyi geliştiren yüksek ölçekli ortak anahtar altyapısı (PKI) çözümlerinin kullanımına öncülük etti. PKI hizmetleri, güvenilir bir altyapıya sahip olmak için küresel bir erişim sağlamak ve OEM'leri, karayolu operatörlerini ve hükümet paydaşlarını bağlı ve otonom araçların sağlamlığını garanti altına almakla desteklemektedir.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

E-Posta: erkan@bbturk.com

BBMe: EF01702A

BBTurk.com Yönetimi
Lütfen konu açmadan önce forumlar içinde araştırma yapınız ve Kullanıcı Panelinizi (Model, Sürüm, Operatör ve Bağlantı Türü) güncelleyiniz.
Aşağıdaki duyuruda size gerekli olabilecek bağlantılar bulunmaktadır.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi