Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blackberry, Qualcomm'dan 815 Milyon Dolar Alacak!
14.04.2017, 16:19 (Bu konu en son: 14.04.2017 Tarihinde, Saat: 16:52 düzenlenmiştir. Düzenleyen: F.Okan OKYAY.)
Yorum: #1
Blackberry, Qualcomm'dan 815 Milyon Dolar Alacak!
[Resim: 2ro9q0.png]

Kanadalı firmanın başına talih kuşu kondu. Qualcomm'dan 815 Milyon Dolar tazminat alacak. Blackberry ve Qualcomm arasındaki mahkemeye taşınmış patent hakları ve telif anlaşmazlığı davasında mahkeme ilk kararı bozmuştu. Bugün Kanadalı telefon üreticisi ve telekomünikasyon firması BlackBerry'ye, Qualcomm'un en az 815 milyon dolar ödemesi gerektiği hükmüne vardı. Mali açıdan oldukça sıkıntılı günler yaşayan, akıllı telefonlarından beklediği karı sağlayamayan Kanadalı uluslararası telekomünikasyon firması BlackBerry'nin birden talihi döndü. Şirketin bir süredir Qualcomm ile yaşadıkları telif sorununu mahkemede temyize götüren firma, açtığı davayı bu kez kazandı. Mahkeme, Qualcomm'un BlackBerry'e 814,86 milyon dolar ödemesine hükmetti.

2 yıl kadar önce Qualcomm, kendisine ait olduğunu iddia ettiği bazı patentli teknolojilerin 2010-2015 yılları arasında Blackberry tarafından uygunsuz kullanıldığını iddia ederek BlackBerry'yi dava etmişti. O tarihlerde teknoloji ortağı olan Qualcomm, Blackberry'yi yüklü bir tazminata mahkum ettirmişti. Ancak sap döndü keser döndü ve en sonunda hesap da BlackBerry'nin lehine çevrildi. Ayrıca hisse fiyatları uçtu. 2009 yılında telefon piyasasının %5'ini kontrol eden Blackberry, aradan 10 yıl dahi geçmemesine rağmen, özellikle Apple'ın yeniliklerine cevap verememiş ve neredeyse tüm pazarını kaybetmişti. Blackberry şu an sadece %0.5'lik bir pazar payına sahip.

Çıkan kararın ardından piyasaların tepkisi de hızlı oldu. Blackberry hisseleri %19 değer kazanırken, Qualcomm ise %3 oranında kayba uğradı. Blackberry günü %15 artış, Qualcomm ise %2 düşüşle kapattı.


Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

BBMe: EF01702A
E-Posta: erkan@bbturk.com

BBTurk.com Yönetimi
Lütfen konu açmadan önce forumlar içinde araştırma yapınız ve Kullanıcı Panelinizi (Model, Sürüm, Operatör ve Bağlantı Türü) güncelleyiniz.
Aşağıdaki duyuruda size gerekli olabilecek bağlantılar bulunmaktadır.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi