Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BlackBerry Priv'ı Bu Kadar Güvenli Kılan Nedir?
19.07.2016, 12:55 (Bu konu en son: 19.07.2016 Tarihinde, Saat: 13:11 düzenlenmiştir. Düzenleyen: F.Okan OKYAY.)
Yorum: #1
BlackBerry Priv'ı Bu Kadar Güvenli Kılan Nedir?
[Resim: go1nR3.png]

Bu sorunun cevabı hiç kuşkusuz, zamanında verilen güncellemelerdir. BlackBerry CEO'su John Chen; "BlackBerry, Android işletim sistemli bir cihaz üzerinde çalışıyor" sözü ile, geçen yıl CNBC'ye verdiği röportajda "Biz sadece güvenli telefonlar üretmek için çalışıyoruz. Performans, güvenlik ve gizlilik bizim için önemlidir" demişti. Bu röportaj'dan birkaç ay sonra BlackBerry güvenlik deneyimi ile üretilen Android platformlu modeli BlackBerry Priv piyasaya sürüldü. Endüstri lideri güvenlik teknolojisi kök erişimi ve diğer güvenlik açıklarında, DTEK adlı benzersiz uygulama tarafından BlackBerry Priv güvenliği hat safhada oldu.

DTEK Nedir?
Paylaşılanları ve paylaşımların kiminle paylaşılacağını kontrol eden bu birbirine bağlı uygulamalar ve ağlar dünyası, zorlu bir dünyaya dönüşebilir. BlackBerry Priv için BlackBerry DTEK uygulaması, gizlilik seviyenizi görüntülemenizi ve iyileştirmenizi sağlar. Kameranızın, mikrofonunuzun, konumunuzun ve kişisel bilgilerinizin uygulama erişimini takip eder. BlackBerry'nin DTEK uygulaması ile kontrol her zaman sizdedir.


Kanadalı firma BlackBerry Priv için her ay güvenlik yamalarını, zamanında yayınlayarak güvenliğe verdiği önemi ve güncelleştirmelerin zamanında verilmesi sözünü tuttuğunu gösterir. Nexus ve diğer Android cihazların üreticileri ise bu güvenlik yamalarını, haftalar hatta aylar sonra yayınlamaktadırlar. Zamanında verilmeyen güncellemeler sebebi ile alakalı geçtiğimiz yıl yayınlanan Cambridge Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre Android cihazların %87'si; kötü niyetli uygulamalar ve mesaj saldırılarına karşı savunmasız olduğunu gözlemlenmiştir.

Bu yıl mayıs ayında başka bir araştırmacıya göre, saldırganlar Android cihazınızın tüm denetimini ele geçirmesine olanak tanıyan, bir açık buldu. Bu açık güvenlik çözümleri sağlayıcısı, Duo Güvenlik açığı idi. Google 4 ay önce, ocak ayında bu açık için bir yama yayımlamış olmasına rağmen, bu açığın hala %60'ının Android işletim sistemli cihazlarda mevcut olduğunu göstermiştir. Birkaç hafta önce Duo Güvenlik, hafıza şifrelemeli cihazları atlayarak başarılı sonuçlanan başka ciddi bir saldırı göstermiştir. Yine, Google birkaç ay önce güvenlik açığı için bir yama yayımlamış ancak Duo Security Android tabanlı telefonların yarısından fazlasının hala savunmasız olduğu görülmüş. BlackBerry Priv ise; bu güvenlik açıklarının hiçbirisinden etkilenmedi. Ama daha da önemlisi, bu güvenlik açığı endişelerini BlackBerry her zaman güncel güvenlik yamalarını yayınlayarak, müşterilerinin korunmasını sağladı.

Bu tür güvenlik açıkları sadece Android'e özgü değildir ve Google'da bundan sorumlu değildir. Üreticiler mobil cihazlarda ve masaüstü platformlarına zamanında güvenlik güncelleştirmelerini yayınlamak zorundadırlar. iOS işletim sisteminin daha az güvenlik açıkları olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Bu yılın başlarında GFI tarafından yapılan bir araştırmada, Android işletim sisteminden, neredeyse 3 kat daha fazla güvenlik açığı bulundu. iOS için yayınlanan güvenlik açığında GFI''a göre tam 375 güvenlik açığı var!

BlackBerry Priv için hızlı yayınlanan güvenlik yamaları, sadece BlackBerry kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini korumak adına yapılan birçok nedenden biridir. Eğer bir Android cihaz alacaksanız bu kesinlikle BlackBerry Priv olmalıdır. John Chen, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi güvenlik konusunda verdiği sözü tutmuştur.

E-Posta: erkan@bbturk.com
BBTurk.com Yönetimi
Lütfen konu açmadan önce forumlar içinde araştırma yapınız ve Kullanıcı Panelinizi (Model, Sürüm, Operatör ve Bağlantı Türü) güncelleyiniz.
Aşağıdaki duyuruda size gerekli olabilecek bağlantılar bulunmaktadır.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi