Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BlackBerry, Nokia Corporation'a Karşı Patent Davasını Kaybetti!
04.12.2017, 18:22 (Bu konu en son: 05.12.2017 Tarihinde, Saat: 19:14 düzenlenmiştir. Düzenleyen: Erkan KARACAOĞLU.)
Yorum: #1
BlackBerry, Nokia Corporation'a Karşı Patent Davasını Kaybetti!
[Resim: 1GOOA1.jpg]

BlackBerry ve Nokia arasında uzun süredir devam eden anlaşmazlıklar var. Kanadalı firmanın, Nokia'ya patent lisans sözleşmesi kapsamında yapılmayan ödemelerden kaynaklanan yaklaşık 137 milyon dolarlık bir borcu bulunuyor. BlackBerry Limited; bugün Uluslararası Ticaret Odası'nın, Uluslararası Tahkim Mahkemesinin aldığı karar ile Nokia Corporation’la yaptığı bir sözleşme anlaşmazlığında kararlaştırdığını açıkladı. Uluslararası Hakemlik Mahkemesi geçen hafta, 2012'de imzalanan patent lisans sözleşmesi uyarınca BlackBerry'nin Nokia'ya ödeme yapmakta başarısız olduğuna karar verdi.

Nokia 28 Nisan 2016 tarihinde, Uluslararası Ticaret Odası Uluslararası Tahkim Mahkemesi ile Tahkim Talebi yaptı. Şirketler arasındaki bir patent lisansı sözleşmesi nedeniyle gerçekte iddia edilen bazı ödemelerin anlaşma koşulları uyarınca aslında Nokia'ya borçlu olup olmadığı ile ilgili anlaşmazlık var. Tahkim kurulu, 29 Kasım 2017 tarihinde Nokia'ya yaklaşık 137 milyon dolar kazandırdı. BlackBerry, patent ihlali nedeniyle Nokia'ya 137 milyon dolar ödeyecek! Patent lisans sözleşmesinin niteliğiyle ilgili ayrıntılar mevcut değil ancak karar, Nokia'nın Tahkim Talebi'ne başvurması üzerine resmi olarak Nisan ayında başlayan iki firma arasındaki anlaşmazlığın sona erdiği anlamına geliyor.

BlackBerry, yaptığı açıklamada;
“Tahkim Mahkemesi davadaki tartışmalarımızı kabul etmediği için hayal kırıklığına uğradık ancak kararlarını kabul ediyoruz. Bu karar, BlackBerry'nin fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği iddiasını değiştirmiyor. Biz ABD ve Almanya'da şiddetle yasal yollarla ilerlemeye devam ediyoruz.”

Nokia doğal olarak, ICA kararı ile "memnun" olduğunu belirtti ve "verilen tutarın önemli bir bölümünün Nokia tarafından daha önceki dönemler için mali olarak zaten kabul edildiğini" kaydetti.

Uyuşmazlık, IP hak ihlali iddiası içermez ve BlackBerry, hem Almanya hem de ABD'de açılan davalarla Nokia'ya karşı patent ihlali iddialarını sürdürmeye devam ediyor. Kanadalı firma; Nokia Corporation’a 11 patenti ihlal ettiği gerekçesiyle, lisans almadan Nokia'nın Flexi Multiradio baz istasyonları, radyo ağ denetleyicileri ve Liquid Radio yazılımındaki patentlerini kullandığını iddia ederek, Şubat ayında patent ihlal davası açtı.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

BBMe: EF0304F1
E-Posta: erkan@bbturk.com

BBTurk.com Yönetimi
Lütfen konu açmadan önce forumlar içinde araştırma yapınız ve Kullanıcı Panelinizi (Model, Sürüm, Operatör ve Bağlantı Türü) güncelleyiniz.
Aşağıdaki duyuruda size gerekli olabilecek bağlantılar bulunmaktadır.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi