Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BlackBerry Limited 35 Yaşında!
08.03.2019, 23:46 (Bu konu en son: 11.03.2019 Tarihinde, Saat: 10:47 düzenlenmiştir. Düzenleyen: F.Okan OKYAY.)
Yorum: #1
Yıldız BlackBerry Limited 35 Yaşında!
[Resim: r5D0M7.jpg]

BlackBerry 35.Yılını Kutluyor: Geçmişin, Günümüzün ve Geleceğin Simgesi
İnsan uygarlığının tarihi, dünyayı değiştiren icatlarla doludur. Özellikle iletişim tarihi, bir tarihin özellikle önemli olduğu büyüleyici bir hikayedir. 7 Mart’ta Alexander Graham Bell’e Kanada’da icat ettiği bir teknoloji olan telefonun patenti verildi. Telefonun icadı toplumu tamamen dönüştürdü ve bu nedenle patentin şimdiye kadar verilen en değerli tek patent olarak kabul edilmesi şaşırtıcı değil. İletişimdeki bir sonraki devrimin de 7 Mart'ta başlaması tesadüf değil gibi görünüyor, 35 yıl önce bu tarihte Kanada'da Research In Motion (RIM) kuruldu.

1984'ten beri BlackBerry ya da o sırada bilindiği ismi ile RIM, dünyanın iletişimini geliştirmek için bir görev üstlendi. Şirketin başlangıcında, RIM'i küresel bir simge haline getirecek güvenli iletişim teknolojileri yalnızca kurgusal olarak ortaya çıktı ve kendinden saygın bir Star Trek hayranı olan Mike Lazaridis adında bir adamın aklına geldi. O sırada iki önemli inancı vardı; insanların iletişim kurmak için doğal bir ihtiyaç duyduğuna ve endüstriyel casusluğun hack yoluyla gerçekleşmesi en olası tehlike olduğuna inanıyordu.

İlk RIM yeniliği, film editörlerinin sinema filmi hakkındaki verileri okumasını sağlayan bir DigiSync Film KeyKode Okuyucusuydu. Bu teknoloji RIM'e Akademi Ödülü ve Emmy kazandırdı. Şirket; Mobitex Protocol Converter, Mobitex satış noktası terminali ve iki yönlü mesajlaşma çağrı cihazı gibi iletişim teknolojisinde 'ilkleri' geliştirerek, ödüller kazanmaya devam etti. 2002'de ilk BlackBerry akıllı telefonun başlatıldığı BlackBerry 5810 ve ardından gelen yenilikler mobil ve mobil anlık mesajlaşma üzerine kopyala ve yapıştır özelliğini içeriyordu. BlackBerry akıllı telefonları, dünyanın işgücü hareketliliği ve veri güvenliğini sağlayarak işletmeler için büyük verimlilik kazanımları sağlama ve iletme şeklini değiştirdi. 2013 yılında RIM, adını resmen BlackBerry olarak değiştirdi ve şirketin yolculuğundaki bir sonraki bölüm oldu. BlackBerry'yi Nesnelerin İnterneti'nin potansiyelini yerine getirmesini sağlayacak bir platform olarak konumlandıran bir yolculuğa başladı. Yazılımın iletişim teknolojisi yeniliğinin geleceği ve dünya standartlarında güvenliğin kökü olduğunu kabul ederek, BlackBerry'yi bir yazılım şirketine dönüştüren yol açıldı.

Günümüzde BlackBerry yazılımı; G20, NATO, bankalar, sağlık şirketleri ve yüksek öğrenim kurumları gibi G7, 16'sı ve milyonlarca şeye dahil olan dünyanın en önemli kuruluşları tarafından kullanılmakta ve güvenilmektedir. BlackBerry'yi akıllı saatler, tıbbi cihazlar, arabalar, trenler, robotlar, akıllı sayaçlar, TV yayın ekipmanları, rüzgar türbinleri, hidroelektrik santralleri, pilot eğitim simülatörleri, posta sıralama makineleri, tabletler, akıllı telefonlar ve daha birçok alanda görebilirsiniz.

CrackBerry okuyucuları için Genel Müdür John Chen kişisel bir mesaj gönderdi:
"BlackBerry 35.yaş günümüzü kutlarken, #TeamCrackBerry'e yıllar boyu inanılmaz desteğiniz için çok teşekkür ederim. Müşterilerimiz için yaşar ve nefes alırız, her gün verilerinizi nasıl ilettiğini ve koruduğunu nasıl geliştireceğimize odaklandık. İnanılmaz bir 35 yıllık dönüştürücü yeniliğe sahibiz ve önümüzdeki 35 yıl ve daha fazlasını, yanımızda #TeamCrackBerry ile sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.BlackBerry Hakkında
Research In Motion firması, BlackBerry ürün ailesini üretmeden önce, Ericsson ve RAM Mobile data için kablosuz veri ağı Mobitex'i iki yönlü mesajlaşma ve e-posta hizmeti verebilecek bir yapıya dönüştürdü. Bu sürecin sonrasında "inter@ctive paging 900" cihazı ortaya çıktı. Bir sabun kalıbı büyüklüğünde olan bu cihaz, çift yönlü mesajlaşma, e-posta, faks ve text-to-speech özellikleriyle akıllı telefonların ilk atalarından birisi oldu. RIM 900 ve RIM 950 adıyla da anılan bu cihazların başarısı, RIM'in bir anda Kanadalı yatırımcı ve risk sermayesi gruplarının ilgisini üzerine çekmesini sağladı. Halka arz öncesinde 30 milyon dolara yakın bir yatırım fonu almayı başaran Research In Motion firması, 1998 yılının ocak ayında Toronto Borsası'nda işlem görmeye başladı. 2005 yılında şirket ilk kez internet tabanlı, anlık mesajlaşma ve sesli konuşma uygulaması olan BlackBerry Messenger hizmetini sundu.

RIM, Ekim 2008 tarihinde Kanada'nın en iyi 100 işvereni arasında gösterildi. 18 Ağustos 2009'da Fortune Magazine RIM'i ekonomik krize rağmen son üç yılda %84 kârla en hızlı büyüyen şirket olarak gösterdi. 2000'li yıllar boyunca sürekli olarak büyüyen ve gelirlerini artıran firma, 2011 yılının ilk çeyreğinde ilk defa gelirlerinin düştüğünü açıkladı. Özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında pazar payını kaybeden RIM'in hisseleri, Haziran 2008-Haziran 2011 döneminde %80 civarında değerini kaybetti. Şirketin borsadaki değer kaybı ve küçük hissedarların tepkisi sonrasında, RIM'in kurucu ortakları olan Mike Lazaridis ve Jim Balsille, CEO'luk görevini Thorsten Heins'e devrettiler. Haziran 2011'de Research In Motion firması, 2.000 çalışanın işine son verilmesini de içeren, yeniden yapılanma programını açıkladı. BlackBerry 10 platformunun dünya lansmanının yaklaşması ile hisse değerleri yeniden artmaya başlayan RIM, pazar payını geri kazanmak için tarihindeki en büyük tanıtım ve reklam kampanyasına girişti. 30 Ocak 2013 tarihinde düzenlenen BlackBerry 10 dünya lansmanında, Research In Motion firmasının faaliyetlerine BlackBerry ismi altında devam edeceği açıklandı.

Satın almalar
Haziran 2009'da Amerikalı araç navigasyon cihaz ve yazılımları üreticisi Dash Navigation firmasını satın alındı.

Dünyanın en yaygın mobil ofis yazılımlarından Documents To Go'nun üreticisi DataViz'in RIM tarafından satın alınma operasyonu, 8 Eylül 2010 tarihinde duyuruldu. Microsoft firmasının da satın almaya çalıştığı DataViz, yaklaşık 50 milyon dolara RIM'e satıldı.

Research In Motion firması, 2010 yılının nisan ayında Kanadalı QNX Software Systems firmasını satın aldığını duyurdu. Gerçek zamanlı (real-time) bir çekirdeğe dayanan bir Unix türevi olan QNX, BlackBerry PlayBook tabletlerde kullanılmakta olan BlackBerry Tablet OS ve 2013 yılının ilk çeyreğinden itibaren BB10 işletim sisteminin de tabanını oluşturmaktadır. Yaklaşık 200 milyon dolarlık satın alma sonrasında RIM, otomotiv sektöründe dünyanın en büyük gömülü sistem üreticisi konumuna yükseldi.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

BBMe: EF0304F1
E-Posta: erkan@bbturk.com

BBTurk.com Yönetimi
Lütfen konu açmadan önce forumlar içinde araştırma yapınız ve Kullanıcı Panelinizi (Model, Sürüm, Operatör ve Bağlantı Türü) güncelleyiniz.
Aşağıdaki duyuruda size gerekli olabilecek bağlantılar bulunmaktadır.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
10.05.2020, 06:57
Yorum: #2
Cvp: BlackBerry Limited 35 Yaşında!
Sonra Chen geldi ve efsane markayı bitirdi...
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
10.05.2020, 15:32
Yorum: #3
Cvp: BlackBerry Limited 35 Yaşında!
(10.05.2020 06:57)307kd Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.Sonra Chen geldi ve efsane markayı bitirdi...

Katılıyorum

BlackBerry KEYone Black Edition Cihazımdan BT App ile Gönderildi.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
11.05.2020, 12:42 (Bu konu en son: 11.05.2020 Tarihinde, Saat: 12:52 düzenlenmiştir. Düzenleyen: F.Okan OKYAY.)
Yorum: #4
Cvp: BlackBerry Limited 35 Yaşında!
Yarı şaka yarı ciddi takılıyorduk ama sanki tamamen ciddiye almayamı başladık ne Chen ıcraatlarını? John S. Chen, kimdi BlackBerry Ltd nın icra kurulu başkanı ve Ceosu olmadan önce doğaldır adını bile duymadığımız sonrasında ise ezberimize girmiş 1955 HongKong doğumlu teknoloji ve veri yönetimi uzmanı bir iş insanı ve BlackBerry ltd görev yaptı. Erkan beyin forumda yayınlanan 2019 7 Mart 35.Yıl alıntı makalesinde de vurgulanan BlackBerry 'nin tarihinde ilk kez zarar ettiğini borsaya açıkladığı dönemde 2011 mali yılında tüm Kuzey Amerika ve Kanadada yasanan mali kriz sonrası 2012 ocak ayında şirketteki görevinden ayrılan kurucu bşk. Mike Lazaridis ve Jim Balsille, CEO'luk görevini Thorsten Heins'e devrettiler. 2012 sonrası gerı dönüş atağı BlackBerry 10 lansmanı projesi duyurulmasıyla hisse senetlerinde yukarı yönde ivmeyi gören Research In Motion (RIM) 2013 ocak sonunda ki BB10 lansanmanının yapıldıgı tarihte artık BlackBerry markasını şirket tüzel kişiliği adı ıle özdeşlestirildi ve tarihininin en büyük dev reklam kampanyasını baslattı. Maalesef ki 2013 malı yılının ikinci çeyreğinde BlackBerry Q10 ve Z10 global dünya satış cirosal ivmesinde beklediğini bulamayan Blackberry şirketi 965 milyon dolarlık dev bir zarar acıklamak zorunda kalıp 10.000 kişinin üstünde calısanınında 4500 kişisini işten cıkartıp küçülme politikasına gideceğini duyurdu Ve de bu dönemi izleyen 2013 mali yıl son çeyrekte Fairfax Financial Holding'in yaptığı bir konsorsiyumun 4.7 milyar dolarlık bağlayıcı olmayan teklifinin alındığı bildirildi mobil iletişimde de sonun başlangıcı geldi.Kapitalizm ve Liberal ekonomide şirket politikaları bir çok etmenden oluşur stratejik ürünler, taktiksel stratejiler ve Ceolar hepsinın tek ortak paydası kazançtır yani kanada ya da abd doları...Yok prestij ,marka işletim sistemi. işgücü, emek kullanıcımız şu bu paranın önünde asla olmaz kapitalist şirket mantığında,Süreç kısaca bu ve bu sürecin acıklanması ve Ceoluğu Thorsten Heins' ten sonra stratejik olarak devr alan ve su andada Wells Fargo Company ve Walt Disney Company'nin direktörlügünü yürüten Bay Chen yaşanılan sürecin acaba gercekten tek sorumlu ve günah keçisimiydi ? Ne dersiniz Smile
Uzun oldu kusura bakmayın..
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
12.05.2020, 12:03
Yorum: #5
Cvp: BlackBerry Limited 35 Yaşında!
Şu Blackberry'yi böyle kötü yönetmek için özel çaba sarfetmek lazım. Kendine özgü başka hiçbir markada olmayan güzelliklerin var her şeye rağmen büyük oranda sadık bir kullanıcı kitlen var ama yine de batmayı başarıyorsun. Forumdan birileri geçse şirketin başına daha iyi sonuçlar elde ederdi mobil cihaz konusunda. Şahsen yıllardır Blackberry Passport'un Android versiyonunu çıkarın diye her yerde sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ama bir icraat yok.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
12.05.2020, 18:16 (Bu konu en son: 13.05.2020 Tarihinde, Saat: 16:12 düzenlenmiştir. Düzenleyen: akyuzs.)
Yorum: #6
Cvp: BlackBerry Limited 35 Yaşında!
Şunu kabul edelim artık, BlackBerry Ltd kendi uhdesi içinde mobil cihaz üretimi ve pazarlamasını diğer girişim ve yatırımlarına göre cok daha az karlı, rizikolu ve de entegre olması nedeniyle bıraktı...He gene TCL telekominikasyon gibi bir mobil iletişim telekominikasyon firmasıyla ya da gsm operatörüyle yazılımı BlackBerry Ltd tarafından proses şartıyla, marka ve üretim lisans izin devri verilerek yapılan bir anlaşma olursa yeni BlackBerry markalı bir mobil cihaz lansmanını görürüz..
Passport android ise ,bu adı ve kendisi meçhul firma, fiziksel qwert klavyeli münhasır özellikleri sadece blackberry kullanıcılarına mahsus satış geri dönüş besleme oranlarının amoled tam ekran dokunmatik cihaza göre çok düşük kalacağını bilmek için müneccim olunmasına gerek olmayan -bkz Key2 ve Key2Le satış ciroları - spesifik bir cihazı üretir mi? belki daha sonraları yüksek bedelli sınırlı sayıda koleksiyon özel üretimi kapsamında, gerisi ise tam bir ütopya. Corona pandemini öncesi 2020 için umutlandığımız sızma haber ve duyumlar olmuştu. Bu ekonomik konjektörde ise şu anda ufukta görünen böyle bir ihtimal maalesef yok..!
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi