Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BlackBerry 10 Ön İnceleme
28.01.2013, 03:20
Yorum: #1
BlackBerry 10 Ön İnceleme
RIM'in BlackBerry 10'u tüm dünyaya tanıtmak için, özellikle güçlü olduğu pazarlarda, hummalı bir şekilde çalıştığını biliyoruz.RIM'in güçlü olduğu pazarlardan biri de Türkiye ve Türkiye'de de BlackBerry 10'nu tanıtabilmek için büyük çalışmalar sürdürülüyor. Kısa bir süre önce Türk geliştiricilere özel bir yazılım konferansı düzenlendi şimdi ise BlackBerry 10 teknoloji ofislerini ziyaret ediyor.

PCLABS'IN yapmış olduğu BlackBerry 10 ön incelemesini bu konuda okuyabilirsiniz.

[Resim: 2I7A7403-610x406.jpg]


Alıntı:Resmi duyurusuna çok az kalan RIM BlackBerry 10 işletim sistemi ve cihazları, özellikle RIM tarafında büyük heyecan yaratıyor. BlackBerry'nin mobil işletim sistemi arenasında iOS ve Android ile baş edemez hale gelmesi, Windows Phone 8'in Nokia ve HTC ile birlikte yükselişe geçmesi, BlackBerry'nin geleceği konusunda akıllarda soru işareti oluşturmasına neden olmuştu. BlackBerry 10, RIM'in aslında son kurşunu ve firmanın geleceğini belirleyecek olması da bir diğer özelliği.

RIM, çok uzun süredir uyguluma geliştiricilere gönderdiği Alpha cihazlarını (henüz üretime hazır olmayan), Ocak sonunda yapılacak olan lansman öncesi basın tarafında da tura çıkardı. Fiziksel olarak son tasarımı yansıtmayan Alpha B cihazını, 1 saate yakın inceledik ve Blackberry 10 deneyimimizi size aktaracağız. RIM Türkiye'den Sercan Uslu, ofisimizde bizi ziyaret ederek, RIM ve BB10 üzerine gelişmeleri birinci ağızdan bize aktardı.

Playbook kullanıcılarına da iyi haber var: BB10 güncellemesi RIM'in tableti Playbook'a da gelecek. Resmi duyuru tarihinde olmayacak ama 1-2 ay içerisinde güncellemenin çıkması bekleniyor.

BlackBerry 10 Temeli ve Uygulama Ekosistemi
RIM, BlackBerry 10 üzerine uzun süredir çalışıyor ve mobil işletim sisteminin en önemli özelliğinin uygulamalar olduğunu çok net farkına vardığından, Windows'un yaptığı hatayı yapmayarak, uygulama geliştiricilere gerekli geliştirme araçlarını ve cihazlarını(yaklaşık 5000 adet) aylar önceden sağlamış.

BB10, QNX tabanlı bir işletim sistemi. Bunun anlamı, çok iyi bir multi-tasking performansı. Ve en önemlisi, BB10, dokunmatik kullanım için tasarlanmış.

QNX'in mantığı, işletim sistemi elemanlarının çoğunun küçük uygulamalar şeklinde çalıştırılmasıdır. QNX'in mikrokernel yapısı, sistem hâlâ çalışmakta iken, istenmeyen özelliklerin veya programların kapatılarak üzerlerinde düzenlemeler, geliştirmeler yapılmasına olanak sağlar. Geliştirilip sisteme eklenen örneğin yeni bir yazılım, eski yazılım sürümüyle paralel çalışarak yeni komutların kendine yönlendirilmesini sağlar ve eski sürümün kullanıldığı işlemler yavaş yavaş yeniye geçtikçe, eski sürüm sistemden kendini otomatik olarak koparır ve bunların hepsi sistem çalışıyorken meydana gelir. QNX firması 2010 senesinde RIM tarafından satın alındı ve en yaygın olarak otomotiv sektöründe kullanılıyor. QNX, aslında gerçek çoklu uygulama çalıştırma (multi-tasking) desteği sunuyor ve bunu da oldukça hızlı yapabilme kapasitesine sahip.

Kullanım izlenimlerimize geçmeden uygulama tarafındaki gelişmelere bakmamız gerekiyor. Bunları da madde madde iletelim:

Popüler uygulamaların hepsi, resmi duyuru yapıldığında mağazada yerini alacak. Bunlar arasında tabii ki Twitter, Facebook, Instagram, Skype, Whatsapp gibi en temel yazılımlar da var. Uygulama dükkanın adı ise BlackBerry World.
Resmi duyuru yapıldığında mağazada 70bin uygulama yer alacak.
Android Gingerbread (2.3) için geliştirilen uygulamalar, RIM'in sağladığı geliştirme paketi ile tekrar derlenerek BB10 uyumlu hale geliyor ve bu birkaç dakika alan bir işlem. Bunu uygulama geliştiricinin yapması gerekiyor.
Uygulamaların Kalitesi ne olacak?
Android uygulama dükkanındaki en büyük sorunun, çok fazla çöp uygulama olduğunu biliyorsunuz. Windows Phone 8 de yavaş yavaş Android'e yaklaşıyor. Örneğin bir oyun arattığınızda, sadece bu oyunun ekran görüntülerinden oluşan onlarca uygulamanın mağazada olduğunu görüyorsunuz.

RIM'in iddiası şu: "Kesinlikle kaliteli bir mağazamız olacak.". Biz de bunu umuyoruz.

BlackBerry 10 ile Gelen Yeni Özellikler
BlackBerry 10 işletim sistemi, iPhone ve Android kullanıcılarının 2 dakika içinde aşina olacağı bir arabirime sahip. Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: 1 saatlik kullanım sonrasında, kullanımı inanılmaz kolay olan akıllı bir klavyeye, çok hızlı bir tarayıcıya (Flash içerikleri takılmadan oynatıyor), çok etkili bir takvim ve e-posta yönetimine sahip olduğunu gördük.

Ana Ekran
Ana ekranda "aktif uygulamalar" diyeceğimiz büyük kareler yer alıyor. Ana ekrana 8 uygulama yerleşebiliyor ve tek seferde dört tanesi görülebiliyor.

[Resim: 2I7A7407-610x406.jpg]

Ufaltılmış haldeyken uygulama çalışmaya devam ediyor. Yani gerçek bir şekilde çoklu-uygulama desteği var. Android ve iOS'da, başka bir uygulamaya getiğinizde arka taraftaki uygulama aslında bir süreliğine "durduruluyor". Deneme yaptığımız Alpha B cihazında, 5-6 uygulama açmamıza rağmen gayet hızlı ve akıcı çalışıyordu. RIM, pil sorunu yaratmayacağını da iddia ediyor.

Ana ekrandaki kutucukları, kendi kullanımınıza göre düzenleyebiliyorsunuz.

En altta, telefon, arama ve kamera kısayollarını görüyorsunuz. Bu hep standart olarak yer alıyor.

Arabirim
Ana ekranda iken parmağınızı sağa kaydırdığınızda uygulamaların olduğu ve artık 2 yaşındaki çocukların aşina olduğu bir dizilim karşımıza geliyor. Menüdeki sayfalar arasında geçiş yine çok akıcı.

[Resim: 2I7A7404-610x406.jpg]

Bildirimler ve Hub (İletişim Merkezi)
Ekranın alt kısmında yukarı doğru kaydırma yaptığınızda, BlackBerry 10'da merhaba dediğimiz "Hub" arabirimi karşımıza çıkıyor. Hub, kısaca, tüm iletişim uygulamalarından gelen bildirimleri bize gösteriyor ve bunları tek bir çatı altında yapıyor. Sadece e-posta, mesaj ve BBM değil; yüklenen 3. parti yazılımlar da (Skype, Whatsapp) buraya entegre oluyor. İletişim merkezi diyebiliriz.

[Resim: 2I7A7405-610x406.jpg]

Parmağınız ile alttan yukarı kaydırma yaptığınızda bildirimleri görüyorsunuz; elinizi kaldırmadan sağa çektiğinizde ise, Hub içerisine girmiş oluyorsunuz.

[Resim: 2I7A7406-610x406.jpg]

Hub içerisinde biraz önce bahsettiğimiz gibi tüm bildirimler (Twitter, Facebook, BBM, Skype, e-posta, etkinlik takvim gibi) tarih sırasına göre size gösteriliyor. Kişisel olarak çok beğendim. Eskiye yönelik güncellemeleri de görebiliyorsunuz.

iOS ve Android'de, üstteki minik bardan bu yapılıyordu. BB10'da, üstte yine kaydırabileceğiniz ince bir bar var; oradan telefon ile ilgili özellikleri değiştirebiliyorsunuz (Kablosuz ağ, Bluetooth, Internet paylaşımı gibi).

İş ve Kişisel Kullanım Modu
BlackBerry kullanıcılarının ellerinde daha önce hep ikinci bir telefon görürdük. Sebebi, firmanın BT yöneticisi telefonu öyle bir sınırlıyor ki, Internet'e girmek bile mümkün olmayabiliyordu. BlackBerry'in kan kaybetmesinin sebeplerinden bir tanesi de bu.BB10'da artık iki farklı mod var: Kişisel ve İş modu. İş modunda, BT yöneticisinin tanımladığı sınırlamalara uymak zorundasınız ve iş e-postanız burada çalışacak. Kişisel modda ise tamamen özgürsünüz; istediğinizi yapabilirsiniz.

Böylece hem BT yöneticileri hem de kullanıcılar mutlu oluyor. İki mod arasında ise kesinlikle veri taşımak mümkün değil; çok ciddi bir şekilde yalıtılmışlar. Çektiğiniz fotoğrafı bile taşıyamıyorsunuz.

RIM'in bu yeni özellik ile yaptığı yorum şu: "Hatalarımızdan ders çıkardık".

Klavye
Klavye konusunda özet geçeceğim; çünkü 1 saatlik kullanımda oldukça etkilenmeme rağmen, uzun süre kullanımda verimliliği ne kadar arttıracağını merak ediyorum.

Klavye tuşlarının yerleşimi güzel; T9 sözlükten öte akıllı bir kelime tahmin sistemi entegre edilmiş ve Türkçe dilini destekliyor. En önemli detay ise, arka planda çalışan yazılım, sizin yazma alışkanlıklarınıza göre kendini geliştiriyor.

Örneğin, e-posta yazarken hep "Merhaba" diyerek e-posta yazıyorsanız, artık M harfine bastığınızda M harfinin üzerinde bir de "Merhaba" işareti beliriyor, ona tıklarsanız kelime tamamlanıyor. Ve en çok "Elif" adındaki arkadaşınızla yazışıyorsanız, E harfine "Elif" kısayolu da atayabiliyor.Bir diğer konu da, dokunmatik ekranlarda yazım hatasının çok sık yapılması. BB10, buna bir çözüm bulduğunu iddia ediyor. Her harfin üzerinde bir katman var; sizin yazma alışkanlıklarınızda E harfini çok sık kullanıyorsanız ve E harfinin en çok sağ üst köşesine basıyorsanız, E harfinin yanında yer alan R harfine yanlışlıkla basma ihtimaliniz siz telefonu kullandıkça azalıyor. Çünkü artık BB10, sizin E harfini ne kadar çok kullandığınızı ve nereye basarak harfi yazdığınızı öğreniyor.

[Resim: 2I7A7411-610x406.jpg]

Son olarak söyleyebileceğimiz bir diğer özellik ise, klavye aynı anda 3 dili birden destekliyor. Yani, Türkçe yazarken İngilizce klavyeye geçiş yapabilir ve kelime önerilerinin buna göre hemen değiştiğini göreceksiniz.

Tarayıcı
Arabirim olarak oldukça sade bir tarayıcı BB10'da bizi bekliyor. Adres çubuğu altta.

[Resim: 2I7A7408-610x406.jpg]

Çok hızlı ve her ne kadar Adobe gelecekte Flash için güncelleme yapmayacağını açıklasa da Flash'a tam destek var. Ve benim S3'de tekleyerek oynayan bazı flash animasyonlar BB10 ile akıcı şekilde oynayabildi.

Adres çubuğunu aynı zamanda arama kutusu olarak da kullanmak mümkün. Arama motoruyla ilgili de kiminle anlaşma yapıldığına dair RIM henüz bilgi vermiyor.

[Resim: 2I7A7404-610x406.jpg]


İzlenimleri Toparlayacak Olursak
RIM, final cihaz ile birlikte, büyük ekrana ve arka planda çalışan 8 aktif uygulamaya rağmen çok iyi pil ömrü sunacağını iddia ediyor. Bunu da final ürün geldiğinde test edeceğiz.

1 saat kullanma şansımız olsa da, BlackBerry 10 işletim sisteminin son derece akıcı, güzel tasarlanmış ve akıllı olduğunu gözlemledik. Klavye etkileyici, yeni mesaj sistemi (Hub) son derece akıllıca tasarlanmış ve BB10; Facebook, Twitter, LinkedIn gibi yazılımlarla, e-postayı çok güzel harmanlayarak entegre etmiş.

Güzel donanım özelliklerine sahip telefonlarla yeni BB10 işletim sistemi sunulduğunda, bir çok kullanıcının aklını çelecek bir çözüm ortaya çıkacak. İş dünyası için ise, BB eski egemenliğini rahat yakalayabilir.

[Resim: 2I7A7418-610x406.jpg]

BlackBerry 10 cihazları
İlk olarak karşımıza iki tane üst seviye model çıkacak. Daha sonra RIM, orta seviye modellerin de duyurusunu yapacak.

BlackBerry Z10: Tamamen dokunmatik ekranlı, 4.2" HD ekran, 1.5 GHz çift çekirdek işlemci, 2GB bellek, 16 GB veri saklama, microSD kart yuvası, 8MP arka kamera, 2MP ön kamera ve 1800 mAh pille geliyor. HDMI çıkışı yer alacak, şarj ise MicroUSB üzerinden.
BlackBerry x10: Bunun tam detaylarını bilmesek de, daha ufak bir ekran ve BB'nin klasik fiziksel klavyesi ile geliyor.
Tabii cihazlar sadece bununla kalmıyor. 4.65" OLED ekranlı, Qualcomm Krait 4 çekirdek işlemcili, 2GB bellekli bir modelin de geleceği sızan bilgiler arasında (BlackBerry Aristo).

Cihazların fiyatları ile ilgili kesin bilgiler olmasa da, ülkemizde 1500-1700 TL aralığında üst seviye BlackBerry 10'lu cihazları bulabileceğiz.

[Resim: 2I7A7422-610x406.jpg]

BB10 İşletim Sistemini Başka Marka Kullanır mı?
Normalde, BlackBerry işletim sistemi sadece RIM'in kendi cihazları tarafından kullanılabiliyor. Ancak RIM'in verdiği bazı demeçler, BB10 ile bunun değişebileceği. RIM, BB10 işletim sistemini diğer firmalara da lisanslayabilir.

Özellikle Nokia, E serisi için kullandığı Symbian işletim sistemi yerine BlackBerry 10 platformunu tercih edebilir ve bu her iki firma için de çok akıllıca olur. Nokia, Symbian'lı telefon artık çıkarmayacağını söylemişti.

KAYNAK: PCLABS.COM.TR
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


'BlackBerry 10 Ön İnceleme' Konusunu Paylaş

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi