Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
16.05.2020, 00:59
Yorum: #1
BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
Merhabalar

2 gün önce Blackberry 9780 Bold aldım. Blackberry OS 6 işletim sistemine sahip. Bis paketlerinin tüm operatörlerden kalktığını öğrendim. Birde bis olayını telefonu aldıktan sonra öğrendim. Oldukça saçma bir şey. Kendim yazılımcı olduğum için bu konudada bazı şeylere merak sardım doğrusu.
Şimdi aklımda bir soru var. Lütfen bu soruya deneyim ve bilgi sahibi insanlar cevap versin. Bu sorunun cevabını aldıktan sonra insanlara yararım olacağını düşünüyorum aynı şekilde bu forumada. Gelelim sorularımıza.

Soru:
Bis paketini aldığınızda hücresel veri açıkken eposta gönderim ve alma yapılabiliyor. Peki 3g veya 2g'yi kapattınız diyelim. Sadece wifi üzerinden bu postaları gönderip alabiliyor muydunuz?

Bu soruyu sormamın nedeni: bu sistemler (OS 6) eski sistemlerdir. Üzerlerinde kolaylıkla oynama yapılabilir. Yukarıda sorduğum sorunun tam manasıda bu işte. Eğer bu cihaz mobil üzerindeki epostaları alıyor ve mobil kapalı wifi açık olduğunda hiçbir şey olmamış gibi eposta trafiğini devam ettirebiliyorsa bis paketi bu cihazda bir şeyleri etkinleştiriyor demektir. Eğer sistem bu şekilde işliyorsa biraz üzerinde çalışırsam çözebilirim gibi görünüyor.

Lütfen yardımcı olun cihazın yabancısıyım. Sistemin nasıl işlediğini öğrenirsem üzerinde çalıştığım şey kolaylaşır.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
06.07.2020, 15:47 (Bu konu en son: 06.07.2020 Tarihinde, Saat: 15:57 düzenlenmiştir. Düzenleyen: F.Okan OKYAY.)
Yorum: #2
Cvp: BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
Selam,

Öncelikle Hoşgeldin. Konuyu yeni gördüm.

Bis paketi aktif durumdaysa; şebekeyi kapatıp sadece wi-fi ile tüm bis özelliklerini (E-posta, BBM, Tarayıcı, Haritalar vs.) kullanabilirsin.
Bis (BlackBerry Internet Services) bir apn'dir. Tıpkı eski wap veya şimdiki internet apn gibi. Hücresel veriyle gelen servis kitapları ile çalışır. Bu servis kitapları Bis ile çalışan uygulamaları aktif hale getirir. Şebekenin internet ağı yerine BlackBerry'nin kendi özel ağına (VPN) bağlanır. Servis kitaplarıyla aktifleşen uygulamalar, BlackBerry Sunucularına bağlanıp, buradan internete çıkış yapar.

Şuan elimde OS 7 ve öncesi bir model yok ama hatırladığım kadarıyla Seçenekler>Gelişmiş Cihaz Seçenekleri menüsünün içinde Servis Kitapları ayarı var. Bis aboneliğin varsa veya yaptırabilirsen, bu ayardan servis kitaplarını alabilir ya da yenileyebilirsin.

Bir dönem OS 6 ilk yayınlandığında (2009 sonu, 2010'un ilk çeyreği) bir açıktan dolayı; Bis aboneliği olan bir hat cihazdan çıkarılıp, Bis olmayan bir hat takıldığında da, cihazdaki yüklü servis kitapları pasifleşmiyor ve bis varmış gibi kullanılabiliyordu. Telefon sıfırlanır veya operatörden bir bis, internet ayarı alırsa, servis kitabı siliniyordu.
Bir dönemde cihazın servis kitapları yedeklenip, sonrasında başka cihazlara yüklenebiliyordu. Bu şekilde sadece dahili tarayıcı kullanılabiliyordu. Operatörde aktif bir abonelik olmadığı için e-posta ve bbm çalışmıyordu.
Tabi bu açıklar sunucu taraflı güncellemelerle düzeltildi.

Bis; o zamanlar için özel, güvenli ve yasaksız bir internet deneyimi sunuyordu. Değişen mobil sistemler ve web teknolojileri ile Bis'e gerek kalmadı.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

BBMe: EF022A64
E-Posta: okan@bbturk.com

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
30.07.2020, 16:11
Yorum: #3
Cvp: BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
Bis olmadan wifi ile internet kullanilabiliyor mu, yapabildiniz mi?
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
30.07.2020, 17:07 (Bu konu en son: 30.07.2020 Tarihinde, Saat: 20:33 düzenlenmiştir. Düzenleyen: Schwarz.)
Yorum: #4
Cvp: BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
(06.07.2020 15:47)F.Okan OKYAY Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.Bis paketi aktif durumdaysa; şebekeyi kapatıp sadece wi-fi ile tüm bis özelliklerini (E-posta, BBM, Tarayıcı, Haritalar vs.) kullanabilirsin.
Bis (BlackBerry Internet Services) bir apn'dir. Tıpkı eski wap veya şimdiki internet apn gibi. Hücresel veriyle gelen servis kitapları ile çalışır. Bu servis kitapları Bis ile çalışan uygulamaları aktif hale getirir. Şebekenin internet ağı yerine BlackBerry'nin kendi özel ağına (VPN) bağlanır. Servis kitaplarıyla aktifleşen uygulamalar, BlackBerry Sunucularına bağlanıp, buradan internete çıkış yapar.


3G kapatıp wifi açınca tüm bis özellikleri kullanılıyorsa o zaman iş servis kitaplarında. Etkinleştirme oradan yapılıyor. Forumda hala os6 veya os7 telefon kullanan var mı? Moderatörlerden falan illa vardır koleksiyoncu. O kitapları elde edebilirsem. Bununla alakalı bir çalışma yapabilirim.

Burada tüm kitapların isimleri mevcut.
Sadece eposta olsa yeterli. Oda aşağıdaki linkteki listede CMIME olarak belirtiliyor. (Doğrusu oysa) Browser config dosyalarıda mevcut olmalı.
Zaten bis alınınca hepsi yüklenir sanırsam.
Bbm de kulanabilirsek iyi olurdu fakat önceliğim eposta

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

O kitapları bulabilme imkanımız var mı?
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
30.07.2020, 22:08 (Bu konu en son: 31.07.2020 Tarihinde, Saat: 00:44 düzenlenmiştir. Düzenleyen: akyuzs.)
Yorum: #5
Cvp: BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
Sayın Schwarz nickli üyemiz;
Mesajını yeni okumadım, bekledim ki bir yanıt yazan olsun ki ve de buna keht konmuş gibi algılama. Ama bu saat olunca daha da bekleyemedim. Yeniden talebime. soruma bu forumda yanıt verecek teknık bilgi ve donanımda kişi yok demek ki diye düşünme. Sorunun yanıtı evet ya da hayır olur kitapçıklar bulunur ya da bulunmaz bu sizin için ne kadar önemli ise bireysel görüşümce bir önceki benzer temalı mesajlarındaki şu an olmayan ama daha önce var olan o "kinaye" ve de polemik yaratıcı söyleminden dolayı hani o yardım istediğiniz moderetörlerden ve de dolayısıyla forum kişiliğinden yazılan eleştirileri okuduğuna tek bir karşılık vermediğine göre ki -sükût ikrardan gelir bu foruma ve o moderatörlere karşı en azından söylemim ve dilim yanlış anlaşıldı ve amacım dışına çıktı özürü borçlu olduğunuz kanısındayım..Şu an hala bu forumun üyesi isen ve de hala hiçbir şey olmamıs gibi yazabiliyorsan o da bu forumun etik yapısından kaynaklanır bunu da lütfen unutma. Ayrıca yazdıklarım bu forumun tıpkı sen gibi bir üyesi olan benim bireysel demokratik eleştiriyel görüş ve düşüncesidir.Dolayısıyla arkadaşlarımı ve forumu bağlamaz.Ama ben bu tavrı sizden forumdaşınız olarak bekliyorum.Siz de çok iyi bilirsiniz ya da bilmelisiniz ki bilgi birikimi güzel ahlakla taçlanınca anlam ve deger kazanır işte o da paylaşılır...Bu bağlamda düşünmeniz dileğiyle...
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
31.07.2020, 00:44
Yorum: #6
Cvp: BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
(30.07.2020 22:08)akyuzs Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.Sayın Schwarz nickli üyemiz;
Mesajını yeni okumadım, bekledim ki bir yanıt yazan olsun ki ve de buna keht konmuş gibi algılama. Ama bu saat olunca daha da bekleyemedim. Yeniden talebime. soruma bu forumda yanıt verecek teknık bilgi ve donanımda kişi yok demek ki diye düşünme. Sorunun yanıtı evet ya da hayır olur kitapçıklar bulunur ya da bulunmaz bu sizin için ne kadar önemli ise bireysel görüşümce bir önceki benzer temalı mesajlarındaki şu an olmayan ama daha önce var olan o "kinayi" ve de polemik yaratıcı söyleminden dolayı hani o yardım istediğiniz moderetörlerden ve de dolayısıyla forum kişiliğinden yazılan eleştirileri okuduğuna tek bir karşılık vermediğine göre ki -sükût ikrardan gelir bu foruma ve o moderatörlere karşı en azından söylemim ve dilim yanlış anlaşıldı ve amacım dışına çıktı özürü borçlu olduğunuz kanısındayım..Şu an hala bu forumun üyesi isen ve de hala hiçbir şey olmamıs gibi yazabiliyorsan o da bu forumun etik yapısından kaynaklanır bunu da lütfen unutma. Ayrıca yazdıklarım bu forumun tıpkı sen gibi bir üyesi olan benim bireysel demokratik eleştiriyel görüş ve düşüncesidir.Dolayısıyla arkadaşlarımı ve forumu bağlamaz.Ama ben bu tavrı sizden forumdaşınız olarak bekliyorum.Siz de çok iyi bilirsiniz ya da bilmelisiniz ki bilgi birikimi güzel ahlakla taçlanınca anlam ve deger kazanır işte o da paylaşılır...Bu bağlamda düşünmeniz dileğiyle...

İyi akşamlar. Güzel bir yazı olmuş. Bazı noktalarda size hak veriyorum. Hak vermediğim noktalar ise şunlar.
Benim bu forumda kimseyle bi alıp veremediğim yok. Herhangi birisiyle alay etme gibi bir derdimde yok. Hatta bu konuları açmadan önce bu forumdan bir kaç os 6 uygulamasıda indirdim faydalandım. Yükleyeninde buna vesile olanında hayatı boyunca Allah yardımcısı olsun. Nankör birisi kesinlikle değilim. Hala daha Adminde elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor. Şimdi gelelim konumuza.

Geçenki konuda bir muhabbet döndü. Ben dünya üzerinde bir çok kapalı kaynak yazılımın kırılıp oynanabildiğini anlattım. Ama sözde çok güvenli blackberryde 2010 yılında bir yazılım açığı çıktığını ve düzelttiklerini admin söyledi. İşin özü bugun dünya devi şirketlerin sistemlerinde açık bulunup kırılıyorsa 10 yıl önceki eski bir yazılım neden kırılıp editlenmesin? Ben bunu anlatmaya çalışırken yok ios öyle yok apple böyle bir sürü muhabbet anlatılıyor. Sadece apple değil pentegon bile hacklendi. Benim gözümde hiçbir sistem güvenli değildir. Burada ben bir şeyler için çabalıyorum kimsenin umrumda değil. Bugun bis kırılsa binlerce insan tanıyorum hala bu telefonu kullanacak. Yıl 2020 yabancı forumlarda bile bisten şikayet eden çok insan var.
Konuları açtım kimse cevap yazmadı ona kızdımda yazdım. Madem blackberry forumu eski telefon diye kaale almadıklarını düşündüm. Sonradan anladım admin ben görmemiştim açtığın konuyu dedi. Özürse özürde dilerim sorun değil Hatamız kusurumuz varsa. ama bana kalırsa ortada bir yalnış anlaşılma var. Bu yüzden bu kadar ortalık karıştı.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
31.07.2020, 00:54 (Bu konu en son: 31.07.2020 Tarihinde, Saat: 00:59 düzenlenmiştir. Düzenleyen: Schwarz.)
Yorum: #7
Cvp: BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
Bu yazılımı kırabileceğimide iddaa etmiyorum. Uzun bir süre üzerinde çalışacağım. Ben yapamasam bile benden sonra gelen adam illaki buralardan geçecek. Çünkü benim gidebildiğimden daha fazla gidecek. Belkide kıracak bilemeyiz. Sonuçta burası forum olduğundan ben burada hiç böyle bir çaba gösteren görmedim. Herkes şikayetçi ama bu problemi çözmese bile üzerine giden kimseyi göremedim ve üzerinden 10 yıl geçmiş. Ben bu telefonu heves edip kurcalamak için almadım. Blackberryi seviyorum. Özellikle eski modellerini. Ve bu telefonuda bedeli ne olursa olsun özgürce kullanmak istiyorum.

Moderatörlerin bilgisizliği konusuna gelince bunu herkes üstüne alınmasın. Burası bb forumu olduğundan en az 1 kişinin java veya kotlin developer olduğunu düşündüğüm için. Ama bu konuda siz haklısınız moderatörlerden özür diliyorum. Herkesten herşeyi bekleyemessin.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
31.07.2020, 01:08 (Bu konu en son: 31.07.2020 Tarihinde, Saat: 02:35 düzenlenmiştir. Düzenleyen: F.Okan OKYAY.)
Yorum: #8
Cvp: BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
Yanıt için sagol söylediklerinin çoğuna / çoğunu emin ol ki bizlerde sizin gibi istedik istiyoruzda ama bunun günah keçisi BBT forum değil ki bunu Okan beyde size yazdı yeter ki paylaşalım bir öneri varsa hepimiz açığız, paylaşımda keza öyle. Ama buna kızıpta sizi kim ciddiye alsın ki bu güne kadar ne yaptınız ki bu forumda teknik soru sordum kimse yanıtlayamadı adamlar sîzi mi ciddiye alsınlar? Bir blackberry os'yi editleyememişiniz adamlar machintoshu editledı - o konuyu hiç açmayalım - hepimiz biliyoruz gerçeği. Demek olmasa gerek. Bu forum binlerce üyesi olan bir yapı değil sınırlı gönüllü insanla 10 yıldır kapanmadan çabalıyoruz niteliğimiz var ki soru sordunuz. Yoksa bizi bulmak bir yana sizde ciddiye almazdınız amacımız forumu diri tutmak blackberry hack service savınla zaten kururmadık. Söylemim amacın dısına çıktı dersen eyvallah yoksa Okan beyın dediği gibi yıkmak her zaman çok kolay asıl olan kurmak aramıza gercek ve nitel anlamda yeniden hoşgeldin.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
31.07.2020, 01:23 (Bu konu en son: 31.07.2020 Tarihinde, Saat: 02:35 düzenlenmiştir. Düzenleyen: F.Okan OKYAY.)
Yorum: #9
Cvp: BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
(31.07.2020 01:08)akyuzs Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.Yanıt için sagol söylediklerinin çoğuna / çoğunu emin ol ki bizlerde sizin gibi istedik istiyoruzda ama bunun günah keçisi BBT forum değil ki bunu Okan beyde size yazdı yeter ki paylaşalım bir öneri varsa hepimiz açığız, paylaşımda keza öyle. Ama buna kızıpta sizi kim ciddiye alsın ki bu güne kadar ne yaptınız ki bu forumda teknik soru sordum kimse yanıtlayamadı adamlar sîzi mi ciddiye alsınlar? Bir blackberry os'yi editleyememişiniz adamlar machintoshu editledı - o konuyu hiç açmayalım - hepimiz biliyoruz gerçeği. Demek olmasa gerek. Bu forum binlerce üyesi olan bir yapı değil sınırlı gönüllü insanla 10 yıldır kapanmadan çabalıyoruz niteliğimiz var ki soru sordunuz. Yoksa bizi bulmak bir yana sizde ciddiye almazdınız amacımız forumu diri tutmak blackberry hack service savınla zaten kururmadık. Söylemim amacın dısına çıktı dersen eyvallah yoksa Okan beyın dediği gibi yıkmak her zaman çok kolay asıl olan kurmak aramıza gercek ve nitel anlamda yeniden hoşgeldin.

O söylediklerim bi anlık sinirle çıkan şeylerdi. Yazıları bir daha okuyunca Sizleri aşağılamış gibi konuşmuşum haklısınız. İnanın sinirle çıkmış hepsi yoksa insanlara tepeden bakan birisi asla değilim. Hakkınızı helal edin.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
31.07.2020, 01:31 (Bu konu en son: 31.07.2020 Tarihinde, Saat: 02:32 düzenlenmiştir. Düzenleyen: F.Okan OKYAY.)
Yorum: #10
Cvp: BIS olmadan Blackberry Kullanmak Hakkında Bir Soru
Artık sîz olmayıp "Biz" isek sorunda yok demektir.
Bu arada tüm forum üyelerimizin ve de BlackBerry sevdalılarının Kurban Bayramı kutlu ola. Nice hep beraber, sağlık içinde Bayram sabahlarına uyanmamız dileğiyle...
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi