Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BBM, Asya'daki Google Cloud Platform'a Taşınıyor!
19.06.2017, 18:09 (Bu konu en son: 20.06.2017 Tarihinde, Saat: 10:12 düzenlenmiştir. Düzenleyen: F.Okan OKYAY.)
Yorum: #1
BBM, Asya'daki Google Cloud Platform'a Taşınıyor!
[Resim: 295JLO.png]

Android, iOS ve Windows için son kullanıcı BBM; Kanada'daki veri merkezlerinden, Asya'daki Google Cloud Platform'a taşınıyor. 2016 yılının sonunda BlackBerry'nin BBM sunucularını Endonezya'ya taşımayı planladığına dair birkaç rapor vardı. O sırada söylentiler BlackBerry COO Marty Beard tarafından yalanlanmış ancak şuanda BBM için çalışan Creative Media Works'ün Android ve iOS'da Pythian'ı seçtiğini duyurduğu için söylentilerin biraz gerçek olduğu söz konusu oldu.

BlackBerry'nin popüler mesajlaşma servisi olan BBM; Kanada'da bulunan mevcut kurum içi veri merkezlerinden, Asya'daki bir bulut platformuna taşınacak. Eski cep telefonu devi; Asya'daki üçüncü parti üreticileri kullanarak donanım markasını canlı tutmak için lisans anlaşmaları imzaladığından, şirket BBM yazılımı ile benzer hareketler yapıyor. Geçen Haziran ayında BlackBerry, sessizce Endonezya'nın en büyük medya gruplarından Emtek'in yan kuruluşu PT Elang Mahkota Teknologi Tbk ile stratejik bir ittifak yaptığını açıklamıştı. Bu hareket, BlackBerry'nin API'lerini "o zamanlar açıklanan hükme göre, yeni ve heyecan verici özelliklerini, hizmetlerini ve içeriğini global tüketici pazarında sunan son kullanıcı BBM'inin araştırma ve geliştirmesini hızlandırmak" için başlattı. BlackBerry, hizmetin sürdürülmesi ve geliştirilmesinden sorumlu olan Emtek'e, BBM lisansı vermek için anlaştı. BlackBerry'nin, daha önce cihazlar için en büyük pazar olduğu kaydedilen Endonezya'da güçlü bir sicili var ve BBM'nin geçtiğimiz Eylül ayında ilk marka lisans anlaşması için Endonezyalı bir şirket seçmesinin nedeni de budur. BBM bir zamanlar yalnızca BlackBerry cihazlarıyla uyumluydu ancak Android ve iOS'un dünya hakimiyetinden sonra BBM, çapraz platforma geçti. Ayrıca e-ticaret özellikleri, ödemeleri, oyunları, videoları BBM ekosistemine dahil eden ve daha fazla nüfuz eden BBM basit bir mesajlaşma uygulaması değil. BBM'nin buluta geçmesinin nedenlerinden biri de bu "bugün yayınlanan bildirime göre, global kullanıcıların medya tüketiminde önemli bir artış sağlamak ve ana pazarlardaki performansı artırmak". Endonezyalı şirketin, geniş bir kullanıcı kitlesi dünyanın diğer tarafında bulunduğu yerlerde Kanada'daki veri merkezlerinde verileri depolamayı pek istemiyor. Dolayısıyla, veritabanlarını Asya'daki Google Cloud Platform'a geçirerek, verilerin bir kullanıcının telefonu ve sunucular arasında daha az mesafe olması nedeniyle, BBM'i hızlandırmaya yönelik bir yol izliyor. Duyuru bugün kuruluşların kurum içi veri merkezlerinden buluta geçmesine yardım da dahil olmak üzere bir dizi BT hizmeti sunan bir BT şirketi olan Pythian tarafından yapıldı. Görev için Pythian, PT Elang Mahkota Teknologi Tbk'nin bir bölümü olan Creative Media Works tarafından seçildi ve şimdi BBM'i küresel olarak işletiyor.


Creative Media Works CEO'su Matthew Talbot;
"Acil durumumuzu paylaşan bir ortağa ihtiyacımız var ve ihtiyaçlarımız bizi Kuzey Amerika ve Asya'da geliştikçe değiştirebilir. Pythian'ın uzaktan çalışma modeli, ihtiyaç duyduğumuz kadar kısa sürede ve hatta günün her saatinde ölçeklendirmemize olanak tanır ve ihtiyacımız olan esnekliği sağlar."dedi.

Basın açıklamasına göre; Küresel kullanıcılar tarafından medya tüketiminde belirgin bir artış sağlanması ve kilit pazarlardaki performansın iyileştirilmesi söz konusudur. Ayrıca platform, orijinal mesajlaşmanın ötesinde bir dizi kategoriye genişlediğinden uygulamanın işlevselliği açısından mantıklıdır ve Kanada'daki veri merkezlerini Asya'ya göndermek performansa engel oluyor.

BlackBerry COO Marty Beard, Küresel kullanıcıları tarafından medya tüketiminde önemli bir artış sağlamak ve ana pazarlardaki performansı artırmak amacıyla BBM, veritabanlarını buluta taşımanın bir zorunluluk olduğunu belirtti. Şirket bulut platformu olarak Google Cloud Platform'u seçti ve karmaşık BT altyapısını mümkün olan en kısa sürede buluta götürmek için hem kurum içi veri merkezleri hem de Google Cloud Platform ile deneyim sahibi bir hizmet sağlayıcısı bulmalarına yardımcı olmak için Google'ı listeye aldı.

Asya'daki Google Cloud Platform'a geçiş, yalnızca Android, iOS ve Windows son kullanıcı BBM hesapları içindir. BBM'nin BlackBerry 10 sürümleri ve BBM Enterprise, veri taşıma işleminin parçası olmayacak.

BlackBerry, kurumsal alanda başarıyı elinde tuttuğu görülürken; buluta geçiş, son kullanıcı Android, iOS ve Windows uygulamaları üzerindeki BBM'i etkiliyor. Bu ayın başlarında BlackBerry, kurumsal geliştiricilerin artık, BBM'i Android ve iOS uygulamaları içinde yeni bir SDK aracılığıyla yerleştirebileceklerini açıkladı. Kurumsal yazılımlar, BlackBerry işinin temel bir parçası olmaya devam ediyor; bu nedenle, geliştiricilerin iOS ve Android uygulamaları içerisinde güvenli BBM destekli mesajlaşma yapmalarına izin vermek, işletmelerin yan tarafta kalmasını umut etmenin tek yoludur. BlackBerry, lisans düzenlemelerinden başka tüketici pazarından vazgeçti ve şirketin son çeyrek kazançları, beklenenden daha iyi rakamlar bildirdiğinde, maliyetlerinin neredeyse yarıya düştüğü, gelirlerin yüzde 12 arttığı ve 2018'e kadar karlı biraz zaman geçeceği umudunu gösterdi.


Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

BBMe: EF01702A
E-Posta: erkan@bbturk.com

BBTurk.com Yönetimi
Lütfen konu açmadan önce forumlar içinde araştırma yapınız ve Kullanıcı Panelinizi (Model, Sürüm, Operatör ve Bağlantı Türü) güncelleyiniz.
Aşağıdaki duyuruda size gerekli olabilecek bağlantılar bulunmaktadır.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.

Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın. Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için buraya tıklayın.
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi