Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acemi Gözünden Blackberry İncelemesi
19.01.2012, 22:25
Yorum: #1
Acemi Gözünden Blackberry İncelemesi
Merhaba arkadaşlar. Genelde Linux sistem incelemeleri yaparım, bir de Blackberry incelemesi yapayım dedim.
Öncelikle kendimden bahsetmem gerekirse, ben bir cihazı elime alıp kullanmadan satın almam. Arkadaşımdan bulmaya çalışırım, eğer arkadaşlarımdan yoksa, yani uzun süreli kullanım imkanım yoksa internetten yorumları okurum ve onların doğrutulsunda telefonculardan kısa süreli bir göz atarım. 9300 Curve almak istiyorum bu arada.

Neyse ki, Blackberry Torch ve Blackberry Curve'e sahip arkadaşlarım var Smile Ben Torch cihazını 2-3saat, Curve cihazını ise 1hafta kadar kullanma fırsatı buldum, o yüzden Torch'ta 2-3saatte karşılaştığım sorunları, Curve'da da daha kapsamlı olarak bir inceleme yapabilirim.
Bu inceleme profesyonel bir inceleme değildir, sadece cihaz ele ilk kez alındığında bende bıraktığı izlenimleri yazacağım.

Torch'tan başlamak istiyorum. Blackberry Torch'un hem dokunmatik hem klavyeli olması, kullanımını kolaylaştıran özelliklerden. Uygulamalarda trackpad'ten daha hızlı olarak erişim sağlanabilip, kontrolü daha kolay olabiliyor. Klavyesi rahat (tabi ki.) Telefon bana hızlı göründü. Çok hızlı olmasa da, çoka yakın hızlı diyebilirim.
2 sorun gözüme çarptı, 2-3 saatlik kullanımda cihazda donmalar oldu. Arkadaşıma sorduğumda "arada böyle yapıyor yukarıdaki tuş kilidine basılı tutacaksın" dedi. Demek ki, o da yaşıyor sorunları ve cihazın ekranını tutan plastik kısımda soyulmalar meydana gelmiş. Benim arkadaşımın kötü kullanmasından mı, yoksa malzemesinin kötü olmasından mı kaynaklanıyor bilemeyeceğim. Bir nokta olarak da, kızağı çabuk körleşir gibime geldi. Öyle de olmayabilir ancak. Torch hakkında diyeceklerim bu kadar.

Curve için ise, ilk elime aldığımda diğer cihazlardan daha hafif geldi bana. Dokunmatiği yok, onun yerine trackpad ile hallediliyor. Cihazın dış parça kalitesi, Bold cihazlara göre daha kötü diyebiliriz ama RIM'ın bunu yapmasının sebebi fiyat kırma politikasına işaret.
Klavyesi bana, Torch'un daha rahat geldi. Ha Curve klavye iyi midir? İyidir insan alışınca pek fark etmiyor, ayrıca kısa bir süre içersinde alışabiliyorsunuz. Cihazda donma meydana gelmedi benim kullandığım esnada, arkadaşıma sorduğumda o da donma yaşamamış. Çözünürlük konusunda ahım şahım bir fark yok Torch ile. Kamerası 2mp fakat cep telefonu kamerasını çok kullanmadığım için beni pek ilgilendirmiyor. Şarkı sesini denedim, ses kalitesi olarak çok iyi diyemeyeceğim. Kamerada flash yok. Blackberry'den beklediğiniz hemen hemen her şeyi karşılayabiliyor. Beklentinize bağlı olarak tabi.

Sonuç olarak Blackberry'nin, ilk görünüşte bana göre eksileri şunlar:

Torch:
-Donma sorunu olması,
-Malzeme kalitesinin insanın içini rahat ettirmemesi

Curve:
-RIM firmasının fiyat kırmak için yaptığı bir ürün olduğu belli oluyor,
-Kamera ve dış sesi çok kullanan biriyseniz sizi tatmin etmeyecektir,
-Tuş konusunda uzun sürekli kullanımda sanki yerine oturmamış gibi "çıt çıt" sesleri gelebiliyor.

Genel olarak Blackberry:
Bana göre çok güzel bir telefon. Telefondan daha da fazlası diyebiliriz hatta. Konuşmaların(bbm), e-postaların şifrelenmesi özelliği (bis) de güzel akıl edilmiş bir durum. Genel olarak tek eksiği,
yazılımlarının Linux desteği olmaması. Benim gibi Linux kullanıcıları bu durumdan şikayetçi olacak gibi. Neyse artık, bilgisayarın bir kısmına Windows kurup öyle halledeceğiz diğer işlerimizi de Smile

Bunlar benim ilk görüşlerim, hatalı söylemler bulunabilir, profesyonel bir inceleme değil dediğim gibi...[/b]
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
19.01.2012, 23:37
Yorum: #2
RE: Acemi Gözünden Blackberry İncelemesi
Almak isteyenler için yol gösterici bir yazı olmuş. Teşekkürler paylaşımın için.
Bence ortalama bir telefon isteyenler bold serisini düşünebilirler. Curve'den farkı sanırım hafıza ve modele göre 3G olup olmaması. Bir de önemli fark olarak flaşı gösterebiliriz. Bazen kurtarıcı olabiliyor. Big Grin

Lütfen BBM'e eklemeyin!
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
20.01.2012, 13:57
Yorum: #3
RE: Acemi Gözünden Blackberry İncelemesi
Ben kamerayı çok kullanmadığm için pek bakmam o tip şeylere aslında Smile Bir şey soracağım konuyu bölmeden, BBOS 7 ile BBOS 6 arasında çok büyük farklar var mı?
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi